Elizabeth Perkins

Elizabeth Perkins

Celé jméno: Elizabeth Ann Perkins
Místo narození: Queens, New York City, New York, USA
Známé projekty: Big, Weeds, Sharp Objects

Datum narození: 18.11.1960 (63 let)

Narodila se v newyorkském Queensu jako nejmladší ze tří dcer Jo Williamsové, poradkyně pro léčbu drog a koncertní klavíristky, a Jamese Perkinse, farmáře, obchodníka a spisovatele. Prarodiče z otcovy strany byli řečtí imigranti ze Soluně, kteří si po přestěhování do USA poangličtili řecké příjmení „Pisperikos“ na „Perkins“. Po rozvodu rodičů vyrůstala u matky a nevlastního otce na farmě ve Vermontu. Původně se chtěla stát veterinářkou, ale zájem o divadlo, jemuž se na střední škole věnovala, způsobil, že po maturitě odešla studovat herectví na chicagskou Goodman School of Drama.

V roce 1984 přesídlila do New Yorku, kde byla obsazena do role Nory v zájezdové inscenaci hry Neila Simona Vzpomínky na Brighton Beach, s níž se posléze představila také na Broadwayi. Vystřídala několik divadelních souborů (mj. Playwright's Ho­rizon, New York Ensemble Theater, Steppenwolf Theater Company, Shakespeare in Park), než se prosadila také ve filmu.

Embed from Getty Images

První rolí, s níž na sebe výrazněji upozornila, byla postava upjaté Susan Lawrenceové, pracovnice firmy s hračkami, která se zamiluje do svého nového kolegy (Tom Hanks), netušíc, že ve skutečnosti jde o malého chlapce, v úspěšné rodinné komedii Velký (r. P. Marshallová). Vedle komediálních postav vytvořila i několik ryze dramatických úloh, z nichž vyniká především Ann Kayeová, manželka potomka polsko-židovských přistěhovalců (Aidan Quinn), v nostalgické rodinné sáze Avalon (r. B. Levinson). V roce 1994 ztvárnila roli Wilmy Flinstonové v komedii Flintstonovi.

V letech 1985–90 byla provdána za divadelního herce a režiséra Terryho Kinneyho a nyní je jejím životním partnerem režisér Maurice Phillips, v jehož černé komedii Enid spí ztělesnila blonďatou maloměstskou dívku jménem June, která náhodně usmrtí svou sestru (Maureen Muellerová), když je s jejím manželem (Judge Reinhold) přistižena in flagranti.

V roce 2005 si mj. zahrala v romantické komedii Láska na inzerát (r. Gary David Goldberg). Objevila se zde jako Carol, která se spolu se svou sestrou Christine (Ali Hillis) snaží za každou cenu najít partnera své další, nedávno rozvedené sestře Sarah (Diane Lane).

Mezi léty 2005 a 2009 vystupovala v seriálu Weeds; za roli Celie Hodes získala dvě nominace na Zlatý glóbus a tři na cenu Emmy. Její další významnou rolí byla Elaine Green v seriálu ABC How to Live with Your Parents (2013). V roce 2018 se objeví v seriálu Ostré předměty.


Hraje v

Seriál Role Od roku Do roku Počet sezón
Sharp Objects Jackie 2018 1
Weeds Celia Hodes

Filtr seriálů