Embeth Davidtz

Embeth Davidtz

Celé jméno: Embeth Jean Davidtz
Místo narození: Lafayette, Indiana, USA
Známé projekty: Armáda temnot, Schindlerův seznam, Mad Men

Datum narození: 11.8.1965 (58 let)

Embeth Davidtz je americká herečka, která se roku 1965 narodila v Lafayette ve státě Indiana. Její rodiče se následně přestěhovali do Trentonu v New Jersey, odkud odcestovali do jižní Afriky, a to v době, kdy herečce bylo devět let.

Než začala navštěvovat místní školy, musela se naučit afrikánštinu. Studovala na The Glen High School a Rhodes University. K herectví se poprvé dostala ve věku 21 let, když si v Kapském městě zahrála na jevišti Julii ve hře Romeo a Julie. Díky tomu získala několik dalších divadelních rolí.

Před kamery se poprvé postavila roku 1989 a do Hollywoodu pronikla v roce 1992, kdy se objevila ve filmu Armáda temnot. Následně zazářila ve velkofilmu Schindlerův seznam, kde si roku 1993 zahrála Helen Hirsch.

Následovaly větší role například ve snímcích Vražda prvního stupně, Matilda, Perníkový dědek, Anděl smrti, Mansfieldské sídlo, Andrew – člen naší rodiny, 13 duchů či Díra. Roku 2001 si zahrála Ellen Baines Croland v seriálu Citizen Baines.

V letech 2002–2007 nezískala moc rolí, za zmínku stojí její postavy z filmů jako Klub vyvolených, Junebug či Okamžik zlomu. Poté se objevila i v seriálech In Treatment, Californication a Mad Men nebo filmech Okřídlené bytosti, Amazing Spider-Man a Špionáž.

Ve druhém desetiletí 21. století hrála především v seriálech, kdy si zahrála výraznější role v projektech Ray Donovan či The Morning Show. Roku 2022 krátce zavítala i do seriálu Tales of the Walking Dead.

Od roku 2002 je jejím manželem Jason Sloane, se kterým má dvě děti. V roce 2016 si v seriálu Ray Donovan zahrála postavu, kterou sužovala rakovina prsu. Při této příležitosti odhalila, že se se stejnou nemocí vypořádávala ještě necelé tři roky před přijetím této role.

Foto: Showtime


Hraje v

Seriál Role Od roku Do roku Počet sezón
Tales of the Walking Dead Amanda 2022 2022 1

Filtr seriálů