Frances Conroy

Frances Conroy

Celé jméno: Frances Hardman Conroy
Místo narození: Monroe, Georgie, USA
Známé projekty: Six Feet Under, American Horror Story, The Mist

Datum narození: 15.3.1953 (71 let)

Frances Conroy je americká herečka, která se narodila roku 1953 ve městě Monroe. Její rodiče Vincent a Ossie Conroyovi se živili jako podnikatelé, přičemž díky svému otci má irské předky. Herectví se amatérsky věnovala už během studia na vysoké škole.

Po vystudování Dickinson College se přestěhovala do New Yorku, kde navštěvovala Neighborhood Playhouse a Juilliard School. Herectví odstartovala v sedmdesátých letech v divadle, ale už na konci téže dekády se objevila v prvních filmech.

Počátek její kariéry se nesl v duchu samých vedlejších rolí. Objevovala se především ve filmech, skrze které však na sebe nedokázala moc upozornit. Z jejích počátků zmiňme například snímky Rocket Gibraltar a Vůně ženy.

Známější se stala až díky rolím z 21. století. Svou první skutečně výraznou roli si zahrála v letech 2001–2005, kdy se věnovala seriálu Six Feet Under. Zde se objevila jako Ruth Fisher. Během toho se stihla objevit například ve filmech Krásná pokojská, Catwoman, Jeden navíc či Zlomené květiny.

Nadcházející léta přinesla několik zajímavějších a výraznějších rolí. Objevila se například ve filmech Rituál, Probuzení tmy, Humboldt County, Rodinná prokletí a Past. Roku 2019 jsme ji mohli vidět v úspěšném snímku Joker, kde si zahrála Jokerovu matku.

Ve 21. století se však rozhodně proslavila díky seriálům. Po Six Feet Under získala menší role v seriálech Desperate Housewives, Happy Town, United States of Tara, Royal Pains a How I Met Your Mother. Navíc jsme ji v letech 2010–2013 mohli slyšet v seriálu Scooby-Doo! Mystery Incorporated, kde namluvila Angie Dinkley.

Nejznámější je díky seriálu American Horror Story, kterému se věnuje už od roku 2011. Zde si zahrála hned několik různých rolí, jak to u tohoto seriálu bývá zvykem, protože každá řada mapuje zcela jiný příběh. Můžeme si ji tedy pamatovat díky postavám jménem Moira O'Hara, Myrtle Snow či Gloria Mott.

Dále roku 2017 získala jednu z hlavních rolí seriálu The Mist, kde ztvárnila Nathalii Raven. Následně jsme ji mohli vidět i ve větších rolích seriálů Casual, Arrested Development, Castle Rock či Dead to Me.

Roku 1980 si vzala za manžela Jonathana Fursta, se kterým se však rozvedla ke konci osmdesátých let. Následně si vzala za muže herce Jana Munroea, se kterým je od roku 1992. Jejím dobrým přítelem býval již zesnulý scenárista Arthur Miller.

Diváci si mohli všimnout, že má herečka jedno oko jiné barvy. Stalo se tak kvůli autonehodě, během které si herečka poškodila oko natolik, že musela podstoupit operaci. Ta sice dopadla dobře, ale poškozená rohovka zapříčinila permanentní změnu barvy jejího operovaného oka. Kvůli tomu musí někdy nosit před kamerami barevné kontaktní čočky, aby měla obě oči stejné.

Foto CC BY-SA 2.0 iDominick, Wikimedia Commons


Hraje v

Seriál Role Od roku Do roku Počet sezón
American Horror Story Belle Noir 2021 2021 1
Justice League Penny Fleck 2019 2019 1
The Mist Nathalie Raven 2017 2017 1
American Horror Story Gloria Mott 2014 2014 1
American Horror Story Myrtle Snow 2013 2018 2
American Horror Story Moira O'Hara 2011 2018 2
How I Met Your Mother Loretta Stinson 2009 2014 5

Filtr seriálů