Gert Fröbe

Gert Fröbe

Celé jméno: Karl Gerhart „Gert“ Fröbe
Místo narození: Oberplanitz, Saxony, Germany
Známé projekty: Goldfinger, Chitty Chitty Bang Bang, It Happened in Broad Daylight

Datum narození: 25.2.1913Datum úmrtí: 5.9.1988 (75 let)

Fröbe byl synem provaznického mistra, obchodníka s kůžemi a obuvníka Otto Johannese Fröbeho a jeho manželky Helene, která byla krejčovou. V návaznosti na své umělecké touhy začal pracovat jako kulisák a údržbář v městském divadle ve Zwickau. Vedle toho si přivydělával jako houslista a kvůli svým zrzavým vlasům se stal známým jako Dor rode Geicher von Zwigge (Červený houslista ze Zwickau). V letech 1933 až 1935 se vyučil divadelním malířem v Saské státní opeře v Drážďanech. Poté se začal učit herectví a brzy získal vedlejší a komparzní role. Fröbe sebral veškerou odvahu a zúčastnil se konkurzu u Ericha Ponta. Ten ho nejprve odmítl kvůli jeho nezaměnitelnému saskému dialektu, ale později ho přijal za svého žáka.

Když byla na podzim 1944 v rámci války uzavřena všechna německá divadla a scény, byl Fröbe odvelen k wehrmachtu, kde sloužil jako sanitář až do konce války. Do NSDAP vstoupil v roce 1929 ve svých 16 letech a vystoupil z ní v roce 1937.

Poté, co po druhé světové válce vyšlo najevo jeho členství ve straně, Izrael zakázal Fröbeho filmy, dokud Mario Blumenau, Žid, který přežil řekl, že jemu a jeho matce Fröbe zachránil život, když je ukryl před nacisty.

Po angažmá ve vídeňském Deutsches Volkstheater pod vedením Waltera Bruna Iltze se proslavil rolí Otto Normalverbrauchera ve filmu Berliner Ballade z roku 1948. S přibývající korpulentností si během své filmové kariéry a později i v mezinárodních produkcích často hrál klišé typického Němce.

Fröbe je považován za jednoho z nejvýznamnějších německých charakterních herců 20. století. Hrál také v mnoha mezinárodních inscenacích. Herec se proslavil rolí vraha dětí v kriminální klasice// Es geschah am hellichten Tag// z roku 1958 a rolí padoucha Aurica Goldfingera ve filmu Goldfinger z roku 1964.

Gert Fröbe byl celkem pětkrát ženatý. Z prvního manželství s Clarou Peterovou pochází jeho biologický syn Utz.V letech 1953–1959 byl ženatý s filmovou kritičkou Hannelore Görtzovou. Jeho třetí manželka, herečka a zpěvačka Tatjana Iwanow, přivedla do manželství syna Andrease Seyfertha, kterého Fröbe adoptoval. Od roku 1962 až do její smrti v roce 1968 byl ženatý s novinářkou Beate Bachovou. V roce 1970 se oženil s Karin Pistoriusovou, jejíž dceru Beate rovněž adoptoval.

Po letech nemoci způsobené karcinomem dutiny ústní, z níž se vyléčil, zemřel Gert Fröbe nečekaně v roce 1988 po recitačním večeru na následky infarktu, který utrpěl ráno v den svého posledního vystoupení. Je pohřben na lesním hřbitově v Icking.

Foto: MGM


Hraje v

Seriál Role Od roku Do roku Počet sezón
James Bond Auric Goldfinger 1964 1964 1

Filtr seriálů