Gillian Anderson

Gillian Anderson

Celé jméno: Gillian Leigh Anderson
Místo narození: Chicago, Illinois, USA
Známé projekty: Akta X, The Fall, Hannibal

Datum narození: 9.8.1968 (49 let)

Narodila se v Chicagu ve státě Illinois počítačové analytičce filmovému producentovi. Krátce po jejím narození se rodina přestěhovala do Puerto Rica a následně do Velké Británie, kde Gillian žila do svých 11 let. Má skotské, německé a irské předky. Po návratu do USA se ji spolužáci za její britský přízvuk posmívali a Gillian se brzy naučila mluvit přízvukem středozápadním. Dnes mluví oběma přízvuky, podle toho, kde se zrovna nachází. Zajímala se o mořskou biologii, ale láska k herectví byla silnější a to nakonec také vystudovala.

Poprvé se objevila ve filmu The Turning v roce 1992. Hned následující rok získala svou nejznámější roli agentky Dany Scullyové v kultovním seriálu Akta X, kde vydržela až do roku 2002. Poté jsme ji mohli spatřit v seriálu Bleak House, Great Expectations, Crisis či filmech Poslední skotský král (2006), Pravidla násilí (2007) a Johnny English se vrací (2011).


Momentálně září v seriálech The Fall a Hannibal a v roce 2016 se vrátí ve své ikonické roli agentky Scullyové v pokračování Akt X.

Gillian je držitelkou Emmy, Zlatého glóbu a dalších cen. Hraje v divadle, režírovala krátký film a produkuje seriál The Fall. Gillian má tři děti: dceru Piper Maru (nar. 1994) a syny Oscara (2006) a Felixe (2008). V roce 2011 zemřel její bratr Aaron na mozkový nádor a Gillian je čestnou mluvčí Neurofibromatosis Network. Je také zakladatelkou organizace SA-YES, která pomáhá mladým lidem z dětských domovů v Jihoafrické republice postavit se na vlastní nohy. Je členkou mnoha dalších charitativních spolků a aktivistkou bojujících za různé cíle.


Hraje v

Komerční sdělení

Užijte si sledování seriálů naplno

Znáte všechny nové filmy a na svoje oblíbené seriály nedáte dopustit? Určitě máte obrovskou televizi nebo domácí kino, jehož zvuku se nic nevyrovná. Myslíte také na potřebný nábytek ke sledování? Pokud ne, tak pro vás máme skvělou inspiraci.