H. Jon Benjamin

H. Jon Benjamin

Celé jméno: Harry Jon Benjamin
Místo narození: Worcester, Massachusetts, USA
Známé projekty: Family Guy, Archer, Bob's Burgers

Datum narození: 23.5.1966 (58 let)

H. Jon Benjamin je americký herec a dabér, který se narodil roku 1966 ve Worcesteru do rodiny židovského vyznání. V rodném městě i vyrůstal a vzdělával se tu na Worcester Academy. Poté ještě studoval na Connecticut College.

K herectví se Benjamin dostal ve věku 24 let, kdy se svým kamarádem Samem Sederem vytvořil komediální duo v Bostonu. Následující léta se věnoval především práci pro někoho, než aby rozjel nějaký projekt na vlastní triko.

Od roku 1995 se pomalu začal objevovat v seriálech, kde sbíral menší role. Objevil se například v seriálech The Jenny McCarthy Show, Upright Citizens Brigade, Cheap Seats: Without Ron Parker, Master of None a People of Earth. Nikdy se mu však nepovedlo získat nějakou velkou roli.

Známější je však díky svému hlasu. Dabování různých animovaných postav se věnuje už od začátku své kariéry, a právě díky tomu je znám. Slyšet jsme ho mohli v seriálech Dr. Katz, Professional Therapist, Home Movies, O'Grady, Lucy: The Daughter of the Devil, Assy McGee, WordGirl či The Who Was? Show. V posledním jmenovaném seriálu ztvárnil vypravěče.

Jeho nejznámějšími projekty jsou však tři jiné animované seriály. Od roku 2006 ho můžeme slyšet v seriálu Family Guy, kde mluví Carla. Dále se věnuje seriálu Archer, ve kterém dabuje ústřední postavu celého seriálu. Nejvíce se však věnuje seriálu Bob's Burgers, kde od roku 2011 dabuje hlavní postavu Boba Belchera.

Kromě toho, že se věnuje hraní a dabování, má na svém kontě i několik vlastních projektů, které vedl z pozice tvůrce. Na svět přivedl projekty Home Movies, Freak Show, Assy McGee, Important Things with Demetri Martin či Jon Benjamin Has a Van. A pochopitelně napsal i spoustu scénářů.

Benjamin má syna jménem Judah. Jeho nejlepším kamarádem je herec David Cross.

Foto CC BY-SA 3.0 Gage Skidmore, Wikimedia Commons


Hraje v

Seriál Role Od roku Do roku Počet sezón
Archer Sterling Archer 2009 2023 14
Family Guy Carl 2006 2021 16

Filtr seriálů