Heather Langenkamp

Heather Langenkamp

Celé jméno: Heather Elizabeth Langenkamp
Místo narození: Tulsa, Oklahoma, USA
Známé projekty: Nightmare on Elm Street, Just the Ten of Us, The Midnight Club

Datum narození: 17.7.1964 (60 let)

Langenkamp je americká herečka pocházející z Tulsy. Kvůli otcově práci se později s rodinou stěhovala do Washingtonu D.C, kde navštěvovala katolickou školu. Na ní se seznámila s političkou Susan Rice, s níž byla později spolubydlící během studiích na Stanford University.

O možnost účinkovat ve filmu se začala zajímat v devatenácti letech, když si přivydělávala v tulských novinách. Všimla si zde inzerátu, v němž režisér Francis Ford Coppola hledal aktéry pro svůj film The Outsiders z léta 1893. Casting se konal poblíž jedné základní školy, kam Heather donesla své fotografie. O něco později jí zavolali, zda by se mohla dostavit na jednu střední školu natočit pár scén. O pár dní později se pozornost přesunula na Heatheřinu kamarádku, která se měla objevit na place pro natáčení filmu Rumble Fish, ale na natáčení nechtěla jít sama, a proto požádala Heather, aby ji doprovodila. Tam jí režisér nabídl možnost zkusit si dialog s hercem Mattem Dillonem. Scény z obou filmů, kde si Heather poprvé vyzkoušela, co to obnáší být herečkou, se nikdy nedostaly do finálního střihu a z obou filmů byly vypuštěny.

Heather to nezastavilo. Zůstala v kontaktu s castingovým oddělením, s producenty a režisérem. O rok později se začali hledat herci pro horor A Nightmare on Elm Street. Díky dříve vytvořeným známostem se herečka dostala do konkurzu na hlavní roli pro horor Night of the Comet, který se natáčel ve stejnou chvíli. Roli nakonec dostala kanadská herečka Catherine Mary Stewart. Pro Heather to byla možnost věnovat plnou pozornost Elm Street, u něhož se dostala do užšího výběru na roli hlavní hrdinky Nancy. Konkurz vyhrála převážně proto, že režisér chtěl pro Nancy tvář, která nebyla z Hollywoodu, ale ztělesňovala obyčejnou americkou středoškolačku. Heather se stala pro úspěšný slasher jednou z ikonických hrdinek, které přežily řádění šílených monster. Do světa Freddyho Kruegera se vrátila ve třetím filmu, aby v psychiatrické léčebně pomohla těm, kterým Freddy vstoupil do snů. Film si vydělal desetinásobek toho, co stál, čímž si herečka připsala na své konto další hororový hit. S režisérem Wesem Cravenem zůstala v kontaktu a objevila se v jakémkoliv jeho dalším filmu, a to převážně v drobné cameo roli.

Heather se proslavila díky A Nightmare on Elm Street.

Od slasherů si dala na chvíli pauzu a začala se věnovat drobnějším rolím pro televizní průmysl. Zahlídnout jsme ji mohli v seriálech Suburban Beat, The New Adventures of Beans Baxter, Hotel a Growing Pains. Nejdéle se udržela v seriálu Just the Ten of Us, který posloužil jako spin-off sitcomu Growing Pains vysílaném na stanici ABC. Zrušení spin-offu pobouřilo jednoho fanouška natolik, že herečku začal stalkovat. Tuto děsivou zkušenost herečka později přetavila v nápad na poslední Cravenův New Nightmare kousek, který nezapadal do předešlé trilogie.

Tou dobou se zamilovala do Davida Leroye Andersona, který pracoval jako specialista na vizuální efekty a později založil AFX Studio. S vedením společnosti mu Langenkamp pomáhala dlouhých 30 let. Na konto si připsali dva Oscary a dvě Emmy za seriál American Horror Story: Freakshow, v němž se herečka objevila v cameo roli. Zajímavostí je, že oba manželé si berou kredit za vizuál a chování klauna Twistyho.

V dalších letech herečka různě přecházela mezi filmy a seriály. Do světa Wese Cravena se znovu vrátila v několika různých dokumentech, v nichž se objevila sama za sebe a příběhovou náplň často srovnávala s vlastními osobními zážitky. Několik takových se dostalo do dokumentů Never Sleep Again: The Elm Street Legacy a I Am Nancy.

V roce 2018 její rodinu postila velká tragédie. Jejímu sedmadvacetiletému synovi byl na mozku diagnostikován nádor, který se nedal odstranit a i přes veškeré úsilí lékařů její syn zemřel. Tuto zkušenost, kterou by si nikdo nepřál zažít, prodala v seriálu The Midnight Club, který se odehrává v hospici Brightcliffe. Zde si Heather zahrála doktorku Georginu Stanton, která se snaží nabídnout dětem se špatnou diagnózou šanci vystoupit z boje se smrtelnou nemocí. Seriálová adaptace knih Christophera Pikea nabízí v každé epizodě antologický mikropříběh, díky čemuž si herečka vyzkoušela i jinak koncipované role – ďábel, policistka, detektiv z prostředí Sin City… Kvůli tomu hlavně kývla na nabídku Mika Flanagana zahrát si v seriálu, neboť kdykoliv ji někdo oslovil, šlo pouze o cameo, kterým by si režiséři přiohřáli svou polévku.

Heather se zúčastnila Alamo City Comic Conu v roce 2014.

Foto EVERETT COLLECTION, Rick Kern/WireImage


Hraje v

Seriál Role Od roku Do roku Počet sezón
The Midnight Club Georgina Stanton 2022 2022 1

Filtr seriálů