Jack Lord

Jack Lord

Celé jméno: John Joseph Patrick Ryan
Místo narození: New York City, New York, USA
Známé projekty: Dr. No, Stoney Burke , Hawaii Five-O

Datum narození: 30.12.1920Datum úmrtí: 21.1.1998 (77 let)

Lord se narodil v newyorské čtvrti Bushwick v Brooklynu a byl synem irsko-amerických rodičů. Jeho otec William Lawrence Ryan byl manažerem paroplavební společnosti a vyrůstal v Richmond Hill v Queensu ve státě New York.

V dětství rozvíjel své jezdecké schopnosti na matčině ovocné farmě v údolí řeky Hudson. Léto začal trávit na moři a z palub nákladních lodí maloval a skicoval krajiny, s nimiž se setkával – Afriku, Středomoří a Čínu. Vzdělání získal na škole svatého Benedikta Josefa Labreho, na střední škole Johna Adamse v Ozone Parku a na Akademii obchodního námořnictva Spojených států, která se tehdy nacházela ve Fort Trumbull v New Londonu v Connecticutu, kterou absolvoval jako praporčík s licencí třetího důstojníka. Navštěvoval New York University (NYU) na základě fotbalového stipendia a získal titul v oboru výtvarného umění.

První rok zapojení Spojených států do druhé světové války strávil Lord u United States Army Corps of Engineers, kde stavěl mosty v Persii. Do námořnictva se vrátil jako zdatný námořník a poté se zapsal do kurzu pro palubní důstojníky ve Fort Trumbull. Během natáčení námořních výcvikových filmů se Lord zamiloval do herectví.

Jeho první komerční filmová role byla ve filmu The Red Menace alias Projekt X z roku 1949, který byl protikomunistickou produkcí. V roce 1950 se podílel jako pomocný producent na filmu Cry Murder. V roce 1957 si Lord zahrál ve filmu Williamsburg: the Story of a Patriot. V roce 1958 se Lord podílel na roli Bucka Waldena ve filmu God's Little Acre, filmové adaptaci románu Erskina Caldwella z roku 1933.

Lord byl prvním hercem, který hrál postavu Felixe Leitera ve filmové sérii o Jamesi Bondovi, představenou v roce 1962 v první bondovce Dr. No. Podle scénáristy Richarda Maibauma pak Lord větší roli a více peněz, aby si mohl roli zopakovat ve filmu Goldfinger, což vedlo k tomu, že režisér Guy Hamilton do role obsadil Ceca Lindera.

V roce 1942 se Lord oženil s Ann Willardovou. Rozvedli se v roce 1947. Z jejich svazku se narodil syn, ale Lord ho viděl jen jednou, když byl chlapec ještě kojenec. Dne 24. srpna 1955 jeho syn zemřel ve věku 12 let po krátkém boji se žloutenkou. Lord se o synově smrti dozvěděl až poté, co od synovy matky obdržel kopii úmrtního listu. Se svou druhou ženou se seznámil při hledání domu v severní části státu New York. 17. ledna 1949 se oženil s módní návrhářkou Marií de Narde, která se vzdala svého zaměstnání, aby se mohla věnovat jemu a jeho kariéře.

Po skončení seriálu Hawaii Five-0 v roce 1980 se držel v ústraní a na veřejnosti se objevoval jen zřídka. Naposledy se v televizi objevil téhož roku v neúspěšném pilotním díle nového seriálu stanice CBS s názvem M Station: Hawaii, který také režíroval. Lord trpěl Alzheimerovou chorobou. 21. ledna 1998 zemřel ve svém domě v Honolulu na městnavé srdeční selhání ve věku 77 let a zanechal majetek ve výši 40 milionů dolarů. Byl filantropem a po smrti jeho manželky Marie ve věku 100 let v roce 2005 připadl celý majetek havajským charitativním organizacím.

Foto: MGM


Hraje v

Seriál Role Od roku Do roku Počet sezón
James Bond První Felix Leiter 1962 1962 1

Filtr seriálů