James Van Der Beek

James Van Der Beek

Celé jméno: James William Van Der Beek Jr.
Místo narození: Cheshire, Connecticut, USA
Známé projekty: Dawson's Creek, Don't Trust the B---- in Apartment 23

Datum narození: 8.3.1977 (47 let)

James Van Der Beek se narodil roku 1977 v Cheshiru, kde také vyrůstal. Je synem Jamese Williama a Melindy Van Der Beekových, díky kterým je nizozemského původu. Když mu bylo 15 let, požádal svou matku, aby s ním jela do New Yorku, kde by si našel agenta, aby se mohl věnovat herectví.

Plán mu vyšel, takže se od svých 16 let věnoval hraní v divadlech, zatímco studoval na Cheshire Academy. Poté navštěvoval Drew University, ale studia nechal kvůli rozjeté kariéře. V průběhu let se přesunul z divadla na televizní obrazovky a filmová plátna.

Prosadit se dokázal prakticky ihned, protože už roku 1998 byl obsazen do hlavní role seriálu Dawson's Creek, kde až do roku 2003 hrál Dawsona Leeryho. Kromě toho se v té době objevil i ve filmech Angus, Varsity blues, Texas Rangers a Pravidla vášně.

Znát ho můžeme i ze série filmů Jay a mlčenlivý Bob, ve kterých si v letech 2001 a 2019 zahrál sám sebe. Dále ho můžeme znát z filmů Svatební víkend, Zrazený Tchaj-wan, Únos za bílého dne, Stolen, Ničivá bouře, Velký třesk, Prodloužený víkend a Zmenšování.

Více se dokázal prosadit v seriálech, výrazné vedlejší postavy ztvárnil například v One Tree Hill, How I Met Your Mother a Mercy. Sám sebe si opět zahrál v seriálu Don't Trust the B---- in Apartment 23, kde pravidelně vystupoval v letech 2012–2013.

Díky seriálu Friends with Better Lives si ho můžeme pamatovat jako Willa, následně se v letech 2015–2016 objevil jako Elijah Mundo v seriálu CSI: Cyber. V letech 2017–2021 se věnoval dabování seriálu Vampirina, během čehož se objevil i v seriálech What Would Diplo Do? a Pose.

V letech 2003–2010 byla jeho ženou herečka Heather McComb. Nyní je od roku 2010 s Kimberly Van Der Beek, se kterou má pět dětí – dcery Olivii, Annabel, Emilii a Gwendolyn a syna Joshuu. Roku 2020 se jim mělo narodit šesté dítě, ale Kimberly bohužel potratila.

Van Der Beek původně nechtěl být hercem, jako malý se totiž věnoval fotbalu, ale jakmile utrpěl otřes mozku, nechal toho. Má bratra Jareda a sestru Julianu. Ve svém volném čase rád hraje na kytaru, tráví čas se svými kamarády a sportuje. Kromě toho si rád dává šlofíky. Dříve žil se svou manželkou v Los Angeles, ale nyní žijí v Texasu.

Foto CC BY-SA 2.0 gdcgraphics, Wikimedia Commons


Hraje v

Seriál Role Od roku Do roku Počet sezón
How I Met Your Mother Simon Tremblay 2008 2013 3

Filtr seriálů