Jane Curtin

Jane Curtin

Celé jméno: Jane Therese Curtin
Místo narození: Cambridge, Massachusetts, USA
Známé projekty: Kate & Allie, 3rd Rock from the Sun, Unforgettable

Datum narození: 6.9.1947 (76 let)

Jane Curtin je americká herečka a komička, která se narodila roku 1947 ve státě Massachusetts. Je dcerou Johna Josepha a Mary Constance Curtinových. Narodila se sice v Cambridge, ale vyrůstala ve Wellesley, kde se vzdělávala na místní střední škole. Dále se vzdělávala na Elizabeth Seton Junior College a Northeastern University.

V roce 1968 pracovala jako americká velvyslankyně pro společnost UNICEF, ale záhy zjistila, že má velký zájem o to být herečkou a komičkou, a proto si nakonec zvolila tuto kariéru, kvůli čemuž právě roku 1968 opustila Northeastern University, kterou tak nedostudovala.

Ze začátku se věnovala komediální skupině The Proposition, ve které působila. V polovině sedmdesátých let se jí podařily získat první role, díky kterým mohla odstartovat svou hereckou kariéru. Začátek její kariéry je však neodmyslitelně spojen s pořadem Saturday Night Live, ve kterém vystupovala v letech 1975–1980.

První velkou roli si zahrála v seriálu Kate & Allie, kde v letech 1984–1989 ztvárnila samotnou Allie. Poté jsme ji mohli vidět i v seriálu Working It Out, kde si roku 1990 zahrála Sarah Marshall. V té době měla i několik zajímavých filmových rolí, objevila se například ve snímcích Jak vyzrát na vysoké životní náklady nebo Šišouni v New Yorku.

Roku 1996 se jí podařila získat role v seriálu 3rd Rock from the Sun, kde až do roku 2001 hrála Dr. Mary Albright. Poté si roku 2006 zahrála jednu z hlavních rolí seriálu Crumbs. Znát ji také můžeme díky postavě Charlene, kterou si zahrála ve třech televizních filmech zaměřujících se na dobrodruha Flynna Carsena. Tuto postavu si ještě zahrála v letech 2014–2017, a to v seriálu The Librarians.

Další velké role měla v komediích Kámoš k pohledání, Nechápu, jak to dokáže, Drsňačky a Dokážete mi kdy odpustit? V letech 2012–2014 měla velkou roli v seriálu Unforgettable, kde si zahrála Joanne Webster.

Od roku 1975 je jejím mužem Patrick Lynch, se kterým má dceru Tess Lynch (díky ní má již dvě vnoučata). Aktuálně bydlí v Sharonu ve státě Connecticut. Z její rodiny dále zmiňme její bratry Larryho Curtina a Johna J. Curtina (ten zemřel roku 2008) a její sestřenici Valerii Curtin, která je taktéž herečka.

Foto: NBC


Hraje v

Seriál Role Od roku Do roku Počet sezón
The Librarians Charlene 2014 2017 2

Filtr seriálů