Jason Segel

Jason Segel

Celé jméno: Jason Jordan Segel
Místo narození: Los Angeles, Kalifornie, USA
Známé projekty: Freaks and Geeks, How I Met Your Mother, Kopačky

Datum narození: 18.1.1980 (44 let)

Jason Segel je americký herec, komik a příležitostný scenárista, který se narodil roku 1980 v Los Angeles. Je synem Alvina a Jillian Segelových, kteří kromě něj vychovávali i jeho staršího bratra Adama a mladší sestru Alison. Jeho otec je židovského vyznání, i když sám herec přiznal, že nejde o nijak zarytého věřícího.

Herec vyrůstal ve čtvrti Pacific Palisades a vzdělával se na Hebrew school a St. Matthew's Parish School. Středoškolské vzdělání dokončil na Harvard-Westlake School a prakticky ihned poté se začal věnovat herecké kariéře.

Kariéru odstartoval už na konci 20. století a jednou z jeho prvních rolí se stala postava Nicka Andopolise, kterého si v letech 1999–2000 zahrál v sitcomu ze školního prostředí Freaks and Geeks. Kromě toho byl výrazně viděn například ve filmových komediích SLC Punk! a Ulejváci.

Po nepříliš velkých rolích v seriálech Undeclared a CSI získal roku 2005 jednu z hlavních rolí v sitcomu How I Met Your Mother, kde si zahrál Marshalla Eriksena. Tomu se věnoval až do roku 2014, kdy seriál skončil, přičemž doposud jde o jeho největší roli.

Během toho se věnoval i jiným projektům, objevil se například ve velkých rolích filmů Zbouchnutá, Kopačky,// Kámoš k pohledání, Gulliverovy cesty, Zkažená úča, Mupeti, Jeff, který žije s mámou, Zásnuby na dobu neurčitou, Čtyřicítka na krku a //Sex Tape. Poslední zmiňovaná komedie je jeho nejméně vydařenější.

Po konci How I Met Your Mother se poměrně vytratil. I nadále se věnuje seriálům a filmům, nicméně v nich už nemá tak výrazné role. Po roce 2014 se objevil například ve filmech Konec šňůry či The Friend. Velkou roli si zahrál i v seriálu Dispatches From Elsewhere, kde hraje Petera. Tento seriál si navíc produkuje.

Herec má židovské, anglické, skotské, irské a francouzské předky. Zbožňuje Disneyland, hraje na klavír a během studia se věnoval hraní basketbalu. V letech 2012–2013 chodil s herečkou Michelle Williams. Příležitostně si napíše nějaký scénář, učinil tak například u komedií Kopačky, Mupeti a Sex Tape.

Foto CC BY-SA 2.0 Dora Britt, Wikimedia Commons


Hraje v

Seriál Role Od roku Do roku Počet sezón
Shrinking Jimmy Laird 2023 1
How I Met Your Mother Marshall Eriksen 2005 2014 9

Filtr seriálů