Javier Bardem

Javier Bardem

Celé jméno: Javier Ángel Encinas Bardem
Místo narození: Gran Canaria, Canary Islands, Spain
Známé projekty: Skyfall, No Country for Old Men, The Sea Inside

Datum narození: 1.3.1969 (55 let)

Bardem se narodil 1. března 1969 v Las Palmas de Gran Canaria na Kanárských ostrovech ve Španělsku. Jeho matka Pilar Bardemová byla herečka a otec José Carlos Encinas Doussinague byl synem chovatele dobytka. Krátce po Javierově narození se oba rozešli a matka ho vychovávala spolu s jeho staršími sourozenci Carlosem a Mónicou sama, oba se také věnovali herecké kariéře. Jeho otec zemřel v roce 1995 na leukémii.

Bardem pochází z dlouhého rodu filmařů a herců, který sahá až k počátkům španělské kinematografie; je vnukem herců Rafaela Bardema a Matilde Muñoz Sampedro a synovcem scenáristy a režiséra Juana Antonia Bardema.

V dětství trávil čas v divadlech a na filmových plánech, v šesti letech se poprvé objevil ve filmu Fernanda Fernána Gómeze El Pícaro, hrál také ragby za juniorský španělský národní tým, přestože vyrůstal v rodině plné herců, Bardem se v rodinné branži neviděl a jeho oblíbenou činností bylo malování. Čtyři roky studoval malířství na madridské Escuela de Artes y oficios, v nouzi bral herecké zakázky, aby se uživil malováním, ale cítil, že není dobrým malířem a nakonec se malování vzdal. Během své těžce se vyvíjející herecké kariéry pracoval také jako striptér (na jeden den).

Bardem na sebe upozornil malou rolí ve svém prvním velkém filmu The Ages of Lulu, když mu bylo 21 let, ve kterém se objevil spolu se svou matkou Pilar Bardemovou. Objevil se také v menších rolích ve filmech Amo tu cama rica a Bigas Luna. Na režiséra filmu Lulu udělal dostatečný dojem a svěřil mu hlavní mužskou roli ve svém dalším filmu Jamón Jamón z roku 1992. Film, v němž si zahrála i jeho pozdější manželka Penélope Cruz, měl velký mezinárodní úspěch.

Bardem byl nominován na dva Oscary, jednou za film Juliana Schnabela Before Night Falls (2000) a podruhé za film Alejandra Gonzáleze Iñárritu Biutiful (2010). Bardem je prvním španělským hercem, který byl na Oscara nominován, a také prvním a dosud jediným španělským hercem, který ho získal (nejlepší herec ve vedlejší roli za film No Country for Old Men v roce 2008). Kromě toho získal řadu dalších ocenění, včetně dvou Screen Actors Guild Awards, ceny Britské filmové akademie, Zlatého glóbu, pěti cen Goya, dvou Evropských filmových cen, dvou Volpiho pohárů za nejlepší mužský herecký výkon na filmovém festivalu v Benátkách a ceny za nejlepší mužský herecký výkon na filmovém festivalu v Cannes.

V roce 2007 začal Bardem chodit s Penélope Cruz, která hrála v jeho filmu Vicky Cristina Barcelona. Bardem a Cruz se na veřejnosti příliš neukazovali a odmítali se bavit o svém osobním životě. Pár se vzal v červenci 2010 na Bahamách. Mají dvě děti: syna Lea Encinase, který se narodil 23. ledna 2011 v Los Angeles, a dceru Lunu Encinas, která se narodila 22. července 2013 v Madridu.

Foto: gq-magazine.co.uk


Hraje v

Seriál Role Od roku Do roku Počet sezón
Dune Stilgar 2021 2024 2
James Bond Raoul Silva 2012 2012 1

Filtr seriálů