Jennifer Hale

Jennifer Hale

Celé jméno: Jennifer Hale
Místo narození: Happy Valley-Goose Bay, Labrador, Kanada
Známé projekty: Totally Spies!, 3 Below, The Powerpuff Girls

Datum narození: 1.1.1965 (59 let)

Jennifer Hale je kanadsko-americká dabérka, která se narodila v Happy Valley-Goose Bay v Kanadě. Její matka byla věčnou studentkou, její otec Jim Learning byl zálesák a její nevlastní otec byl mikrobiolog. Vyrůstala v Montgomery a v Birminghamu v Alabamě.

Když dospívala sehnala si práci v místním rádiu. V roce 1982 odmaturovala na střední škole Alabama School of Fine Arts. Na škole se zajímala o herectví a zpěv. Když jí bylo 17 let, získala několik hlasových rolí v reklamách a pracovala též jako asistentka produkce.

Dále navštěvovala vysokou školu Birmingham-Southern College, kde zjistila, co ji skutečně baví. Svůj titul zde získala z obchodně zaměřeného oboru, ale poté pokračovala v herecké kariéře hlavně a to hlavně jako dabérka.

Jejím první průlom v herecké kariéře nastal v roce 1988, kdy získala roli v televizním filmu A Father's Ho­mecoming a objevila se v několika epizodách seriálu Santa Barbara. Zprvu se zaměřovala na regionální práci, ale nakonec se odstěhovala do Los Angeles, kde se objevila jako hostující hvězda v několika seriálech, jmenujme např. Melrose Place, ER a Charmed.

První velká dabérská role přišla s animovaným seriálem Where on Earth Is Carmen Sandiego?, kde svůj hlas propůjčovala až do roku 1999 Ivy. Tento seriál vznikl na motivu počítačoví hry Carmen Sandiego. Jelikož to byla její první dabérská role, tak se zúčastnila mnoha kurzů, které se na tento typ umění zaměřují. Další roli získala v seriálu Skeleton Warriors.

Od té doby Hale namluvila soustu animovaných seriálových postav. Propůjčila svůj hlas několika postavám z komiksového světa Marvel, přičemž první z nich byla Black Cat. Několikrát také nadabovala Popelku a Růženku v různých Disney projektech.

Totally Spies! namluvila Sam a Mandy. Několik postav nadabovala např. v seriálech Cow and Chicken, Johnny Bravo, The Powerpuff Girls, Gotham Girls, Codename: Kids Next Door, Duck Dodgers, American Dragon: Jake Long, Ben 10, Scooby-Doo! Mystery Incorporated, DuckTales (2017) nebo 3 Below.

Díky tomu, že se účastnila na seriálovém projektu, který vycházel z videohry, se jí naskytla šance propůjčovat svůj hlas postavičkám ve videohrách. Jednou z jejích velkých rolí v oblasti videoher je v Baldur's Gate, kde nadabovala čarodějku Dynaheir. V pokračování této hry pak propůjčila svůj hlas trpaslici Mazzy Fentan.

Dále namluvila Bastilu Shan ve videohrách Star Wars: Knights of the Old Republic a Star Wars: Knights of the Old Republic II – The Sith Lords. Nadabovala i ženskou verzi Jadena Korra ve Star Wars: Jedi Knight: Jedi Academy. Svůj hlas propůjčila i několika postavám ve Star Wars: The Old Republic.

Podílela se na dabování videoher jako Planescape: Torment, Metroid Prime, Metal Gear Solid či Diablo III. Ve hře BioShock Infinite propůjčila svůj hlas postavě jménem Rosalind Lutece a v sérii Mass Effect nadabovala Shepardovou, což je hlavní postava v ženské verzi. Ve hře The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring namluvila Galadriel, v The Lord of the Rings: Aragorn's Quest Arwen, ve Finding Nemo Dory nebo v Overwatch Ashe.

Hale bydlí v Los Angeles a má jednoho syna a několik domácích mazlíčků. Ráda tráví čas venku, má ráda koně a baví ji předělávat domy. Přesto, že je dabérka, měla zakázané se jako malá dívat na animované seriály.

V roce 2017 podpořila propuštění z vězení svého biologického otce, který byl uvězněn, jelikož odmítal podepsat soudní příkaz, že se bude držet dál od vodopádu Muskrat Falls. Její otec má rakovinu a další dceru jménem Carren Dujela, která pracuje na univerzitě University of Victoria.

Foto CC BY-SA 2.0 Eva Rinaldi, Wikimedia Commons


Hraje v

Seriál Role Od roku Do roku Počet sezón
Star Wars: The Bad Batch Riyo Chuchi 2023 2023 1
3 Below Izita 2018 2019 2

Filtr seriálů