John Cho

John Cho

Celé jméno: Cho Yo Han
Místo narození: Soul, Jižní Korea
Známé projekty: Flashforward, Star Trek, Zahulíme, uvidíme

Datum narození: 16.6.1972 (51 let)

John pochází z jihokorejského Soulu (otec dokonce ze Severní Koreje), odkud se ale celá rodina přestěhovala do Los Angeles, když bylo chlapci šest let. Už po střední škole se dal John na herectví, a jakmile dostudoval vysokou školu v Berkeley, nastoupil do asijsko-amerického divadelního spolku East West Players. A z něj už to byl jen malý krůček do Hollywoodu.

John se snažil již od počátku kariéry bojovat proti tomu, aby byl obsazován pouze do rolí stereotypních postav: „Coby Asiat v Hollywoodu jsem už nesčetněkrát zažil nějaký ten rasistický ústrk, vyslechl si nějakou sžíravou poznámku a podobně. V profesním životě se to snažím neřešit a přijímám (a vždy jsem přijímal) spíše role, které nespadají do mantinelů asijských stereotypů. Doufám, že to má nějaký kladný účinek na současnou populární kulturu, že to třeba lidi alespoň trochu odradí od toho, aby o asijské menšině smýšleli pořád jedním a tím samým způsobem.“

Johnovou první výraznou roličkou (pokud nebudeme počítat štěky v seriálech Boston Common, Felicity nebo Charmed) tedy byla rasově nijak neurčená postavička „milovníka MILFek #2“ (později pojmenovaného jako John) v prvních Prci, prci, prcičkách z roku 1999, k níž se vrátil i v následujících třech pokračováních této oblíbené série. Kromě těchto filmů se John na počátku své kariéry mihl i v Americké kráse, Evoluci, Houseovi a několika dalších seriálech, ale s výjimkou Off Center šlo vždy o nezajímavé jednorázovky.

Zlomový okamžik v Johnově kariéře tedy přišel až v roce 2004, kdy šel do kin první díl Zahulíme, uvidíme. Z této huličské komedie se stal takový hit, že z ní tvůrci vytřískali další dvě pokračování, a Johnovi se rozjela celá kariéra. John se díky úspěchu Zahulíme, uvidíme dostal do několika dílů Kitchen Confidential, Grey's Anatomy, How I Met Your Mother, Ugly Betty, 30 Rocku a také FlashForwardu.

A dařilo se mu i na poli filmů, a to především díky obsazení v obnovené trilogii Star Trek. V současnosti je ale opět nejvíce vidět v televizi. Z posledních let stojí za vypíchnutí seriály Go On, Sleepy Hollow nebo již zrušený Selfie, v němž měl hlavní roli. Výrazně se také prosadil v seriálech Difficult People a The Exorcist.

Kromě tváře je znám také díky svému hlasu, protože namluvil již spoustu animovaných postaviček. Z těch větších zmiňme Vince Čonga, kterého mluví od roku 2006 v seriálu American Dad!

Roku 2006 si vzal za ženu Kerri Higuchi, která je taktéž herečka. Roku 2008 se jim narodil syn a roku 2013 zplodili dceru. Aktuálně žijí v Los Angeles v Kalifornii. Cho má velmi blízko svému otci, který je kněz. Ve svém volném čase se věnuje své hudební skupině nazvané Viva La Union a roku 2012 podporoval znovuzvolení Baracka Obamy na pozici prezidenta.

Autor profilu: @Jumpstar

Foto CC BY 2.0 Charlie Nguyen, Wikimedia Commons


Hraje v

Seriál Role Od roku Do roku Počet sezón
The Exorcist Andrew Kim 2017 2017 1
FlashForward Demetri Noh 2009 2010 1
American Dad! Vince Čong 2006 2023 13

Filtr seriálů