John Cleese

John Cleese

Celé jméno: John Marwood Cleese
Místo narození: Somerset, England, UK
Známé projekty: Monty Python's Flying Circus, Monty Python and the Holy Grail, A Fish Called Wanda

Datum narození: 27.10.1939 (84 let)

Cleese se narodil ve Weston-super-Mare v Somersetu jako jediné dítě Reginalda Francise Cleese, obchodníka s pojistkami, a jeho ženy Muriel Evelyn, dcery dražitele. Jeho příjmení původně znělo Cheese, ale jeho otec ho považoval za trapné, a když za první světové války narukoval do armády, použil jméno Cleese; v roce 1923 si ho úředně změnil. V dětství podporoval Bristol City a Somerset County Cricket Club. Cleese se vzdělával na St Peter's Preparatory School.

Cleese nemohl jít rovnou na Cambridge, kvůli končící národní službě byl na místa dvojnásobný počet uchazečů než obvykle, a tak se na dva roky vrátil do přípravné školy, kde učil přírodopis, angličtinu, zeměpis, dějepis a latinu. Poté nastoupil na místo, které získal na Downing College v Cambridgi, kde studoval práva. Připojil se také ke Cambridge Footlights.

V divadelním klubu Footlights trávil Cleese hodně času s Timem Brooke-Taylorem a Billem Oddiem a seznámil se se svým budoucím spisovatelským partnerem Grahamem Chapmanem. Cleese napsal v roce 1961 dodatečný materiál pro Footlights Revue I Thought I Saw It Move, a v roce 1962 byl registrátorem klubu Footlights. Byl také v obsazení Footlights Revue 1962 Double Take! V roce 1963 absolvoval Cambridge. Navzdory jeho úspěchům v pořadu The Frost Report mu otec posílal výstřižky z deníku The Daily Telegraph s nabídkou manažerských míst v místech jako Marks & Spencer.

V šedesátých letech 20. století vystoupil z Cambridge Footlights a dosáhl úspěchu na Edinburgh Festival Fringe jako scénárista a účinkující v The Frost Report. Na konci 60. let spoluzaložil komediální skupinu Monty Python.

Cleese se v USA seznámil s Connie Boothovou a v roce 1968 se vzali. V roce 1971 se Boothové narodilo jejich jediné dítě, Cynthia, která se později objevila se svým otcem v jeho filmech. S manželkou Cleese napsal scénáře k oběma sériím seriálu Fawlty Towers, ačkoli se rozvedli ještě před dokončením a odvysíláním druhé série. Cleese má dvě vnoučata, Evana a Olivii. V roce 1981 se oženil s americkou herečkou Barbarou Trenthamovou. V roce 1984 se jim narodila dcera Camilla. S Trenthamovou se rozvedli v roce 1990. V této době emigroval do Los Angeles. V roce 1992 se oženil s americkou psychoterapeutkou Alyce Faye Eichelbergerovou. Rozvedli se v roce 2008. V srpnu 2012 se oženil s anglickou návrhářkou šperků a bývalou modelkou Jennifer Wadeovou při obřadu na karibském ostrově Mustique.

Foto: MGM


Hraje v

Seriál Role Od roku Do roku Počet sezón
James Bond Třetí Q 1999 2002 2

Filtr seriálů