John Travolta

John Travolta

Celé jméno: John Joseph Travolta
Místo narození: Englewood, New Jersey, USA
Známé projekty: Pulp Fiction, Get Shorty, Grease.

Datum narození: 18.2.1954 (70 let)

John je nejmladším ze šesti dětí. Narodil se v New Jersey. Jeho otec Salvatore Travolta byl poloprofesionální hráč fotbalu, prodavač a partner v prodejně pneumatik. Jeho matka Helen Cecilia byla herečkou a zpevačkou než se stala učitelkou. Byl vychováván jako katolík, ale v roce 1975 konvertoval k Scientologii.

Odešel ze střední školy, aniž by jí dokončil a odcestoval do New Yorku, kde na Broadway získal roli v muzikálu Grease a Over Here. Poté se přestěhoval do Los Angeles, aby se herectví věnoval naplno. Jeho první rolí v Kalifornii byla role oběti v seriálu Emergency, větší a významnější role byla role Billy Nolana, šikanátora, který si v hororu Carrie vystřelí ze Sissy Spacek. Tahle role mu přinesla větší příležitost v podobě seriálu Welcome Back, Kotter, kde hrál čtyři roky.

V sedmdesátých letech jeho hvězda prudce stoupala. Nazpíval píseň Let Her In, která se umístila v TOP desítce na Billboard Hot 100 chart. Získal roli Tony Manera ve filmu Saturday Night Fever a v roce 1978 ztvárnil Dannyho Zuka v muzikálu Grease. Byli to nejúspěšnější filmy dekády, které Travoltovi přinesli slávu. Role v Staurday Night Fever mu ve dvaceti čtyřech letech vynesla nominaci na Oscara a stal se jedním z nejmladších nominovaných na tuhle cenu.

Od té doby se objevoval v úspěšných i neúspěšných filmech a seriálech. Zahrál si ve filmech Pulp Ficton, Hairspray, Look Who's Talking nebo Face/Off. V roce 2016 ztvárnil Roberta Shapira v první sérii seriálu American Crime Story.

John byl ve vztahu s herečkou Dianou Hyland, se kterou zůstal do její smrt v roce 1977, kdy zemřela na rakovinu prsu. Následně měl krátké vztahy s herečkami Catherine Deneuve a Marilou Henner. Pak při natáčení The Experts potkal herečku Kelly Preston, kterou si v roce 1991 v Paříži vzal za ženu. Mají spolu tři děti Jetta, Ellu Bleu a Benjamina. Za své manželství několikrát navštěvovali manželskou poradnu. V roce 2009 jejich nejstarší syn Jett zemřel ve věku šestnácti let na záchvat způsobený Kawasakiho nemocí, kterou trpěl od dvou let. V roce 2020 jeho žena, herečka Kelly Preston zemřela na rakovinu prsu.

//Foto: Instagram Johna Travolty


Hraje v

Seriál Role Od roku Do roku Počet sezón
American Crime Story Robert Shapiro 2016 2016 1

Filtr seriálů