Judith Light

Judith Light

Celé jméno: Judith Ellen Light
Místo narození: Trenton, New Jersey, USA
Známé projekty: One Life to Live, Ugly Betty, Transparent, The Politician

Datum narození: 9.2.1949 (75 let)

Judith pochází z židovské rodiny. Získala titul z divadla na Carnegie Mellon University a v roce 1970 ji čekal její divadelní debut v Shakespearově hře Richard III. O 5 let později se poprvé představila na Broadway se hrou A Doll's House. Na konci 70. let však už téměř nezískávala žádné role a uvažovala o ukončení herecké dráhy. To se však změnilo, když byla obsazena do soap opery One Life to Live a tvrdí se, že právě díky ní zažíval tento seriál velký úspěch. Navíc si díky roli Karen Wolek vysloužila svou první cenu Emmy. Za tuto postavu si odnesla ještě jednu další Emmy o rok později.

Následovala hlavní role v sitcomu Who's the Boss?, který jel v televizi po osm sérií. Během působení v tomto seriálu si zahrála i v několika filmech a po ukončení seriálu v méně úspěšných seriálech, které se více než jedné série nedočkaly. V roce 1999 se vrátila do divadla, kdy působila ve hře Wit. Během let 2002–10 se sem tam objevovala v seriálu Law & Order: Special Victims Unit. V roce 2006 se přidala k obsazení seriálu Ugly Betty, kde nejdříve patřila k hostující roli, avšak od druhé série už patřila mezi hlavní. Za svou roli, kterou ztvárňovala až do konce v roce 2010 byla nominována na Emmy. V období 2010–11 opět působila v divadle ve hře Lombardi a vysloužila si nominaci na cenu Tony. Následující rok zase působila ve hře Other Desert Cities, za kterou si tuto cenu už odnesla a o rok později si odnesla svou druhou Tony za roli ve hře The Assembled Parties.

V roce 2013 byla obsazena do seriálu Dallas a za svou roli si vysloužila chválu od kritiků. Následně působila v seriálu Transparent, kde hrála bývalou manželku transgenderové postavy a dočkala se nominace na Cenu kritiků a také na Zlatý glóbus. V roce 2018 si zahrála v seriálu American Crime Story ve druhé řadě s podnázvem The Assassination of Gianni Versace a za svou roli Marilyn Miglin byla nominována na Emmy ve vedlejší roli. V roce 2019 si zahrála hostující roli v první sérii seriálu The Politician a v druhé už patřila mezi hlavní postavy. V roce 2019 získala svou hvězdu na Hollywoodském chodníku slávy.

Judith také už od 80. let bojuje za práva LGBTQ+ komunity a je advokátkou lidí diagnostikovaných s nemocí HIV/AIDS.

Od roku 1985 je vdaná za herce Roberta Desideria.


Hraje v

Seriál Role Od roku Do roku Počet sezón
Julia Blanche Knopf 2022 2023 2
American Crime Story Susan Carpenter-McMillan 2021 2021 1
The Politician Dede Standish 2019 2020 2
American Crime Story Marilyn Miglin 2018 2018 1

Filtr seriálů