Keith David

Keith David

Celé jméno: Keith David Williams
Místo narození: New York City, New York, USA
Známé projekty: Černočerná tma, Requiem za sen, Community, Greenleaf

Datum narození: 4.6.1956 (68 let)

Keith David se v roce 1956 narodil v Harlemu, ale vyrostl v Queensu (obě to jsou newyorkské čtvrti). Jeho matka Dolores byla manažerkou v New York Telephone a jeho otec Lester ředitel mzdových operací. Hercem se chtěl stát od té chvíle, co si zahrál Zbabělého lva ve školní produkci Čaroděje ze země Oz. Šel tak studovat na manhattanskou střední hereckou školu. Vystudoval obor drama na Juilliard School a v roce 1979 získal bakalářský titul.

Mezi lety 1980–1981 cestoval po zemi s hereckou společností Johna Housemana a hrál v produkcích jako Sen noci svatojánské a Čekání na Godota. O dva roky později si zahrál Childse ve filmu Věc, kde měl hlavní roli Kurt Russell, a tím začal jeho dlouhá kariéra. V 80. letech hrál Keitha, Southwoodského tesaře v dětském výchovném seriálu Mister Rogers' Neighborhood.

Objevil se také ve filmech jako Četa, Oni žijí!, Muži v práci, Muž s cejchem smrti a Pravý Američan. V roce 1995 si zahrál Kirbyho ve filmu Mrtví prezidenti a objevil se taktéž ve filmu Hra se smrtí. Tato role ho nakopla k získání dalších rolí ve filmech jako Sopka, Armageddon, Něco na té Mary je, Černočerná tma, Holičství, Agent Cody Banks, Hlava státu, Detektivové z Hollywoodu, Agent Cody Banks 2, Kroniky Riddick, Crash, ATL, Delta fór a První neděle.

Ztvárnil Otce v romantickém komediálním akčním filmu Mr. & Mrs. Smith. V té době se také objevil v několika nezávislých filmech jako například v kriticky oceňovaném Requiem za sen, kde hrál Velkého Tima. Od 80. let se značně věnoval i televizním produkcím. V roce 2001 získal hlavní roli v krátkověkém seriálu The Job, kde hrál poručíka Williamse. V roce 2004 získal další hlavní roli v seriálu stanice ABC, The Big House.

V roce 2010 ztvárnil v hororovém filmu Řetězová zpráva detektiva Jima Crenshawa. V první řadě Grey's Anatomy si zahrál jednoho z pacientů. V roce 2014 byl obsazen do šesté řady sitcomu Community jako Elroy Patashnik. A další rok získal hlavní roli spolu s Lynn Whitfield v seriálu Greenleaf, kde hraje dodnes. Mohli jsme ho také vidět v seriálu Future Man jako Dr. Eliase Kronishe.

Keith David je také vynikajícím dabérem a má na kontě nespočetně hlasů postav. Za dabing získal i cenu Emmy. Namluvil vypravěče filmů Kena Burnse, například The War. Nadaboval hlasy postav jako Arbiter v seriálu Halo, GoliathaGorgoyles, Al Simmonse ve Spawn, Davida AndersonaMass Effect, Julia LittleaSaints Row, seržanta FoleyhoCall of Duty: Modern Warfare 2, Dr. FacilieraPrincezna a žába, ChaoseDissidia Final Fantasy a 012, Plamenného králeAdventure Time, SolovaraThe Flash a prezidenta v Rick and Morty.

Během svého života byl celkem dvakrát ženatý. Jako první si roku 1990 vzal za ženu Margit Edwards, se kterou má syna. Následně si roku 2001 vzal příležitostnou herečku Dionne Leu, se kterou má dvě dcery. Sám se považuje za křesťana a díky svému skvělému hlasu ho tvůrci rádi přibírají pod svá křídla.

Foto: CC BY-SA 2.0 Mingle Media TV, Wikimedia Commons


Hraje v

Seriál Role Od roku Do roku Počet sezón
From Scratch Hershel 2022 2022 1
Future Man Elias Kronish 2017 2017 1
The Flash Solovar 2017 2020 2
Community Elroy Patashnik 2015 2015 1

Filtr seriálů