Kristen Wiig

Kristen Wiig

Celé jméno: Kristen Carroll Wiig
Místo narození: Canandaigua, New York, USA
Známé projekty: Saturday Night Live, Ženy sobě, Marťan, Jak vycvičit draka

Datum narození: 22.8.1973 (50 let)

Newyorská rodačka Kristen Wiig se narodila roku 1973, a to běžci Jonu Wiigovi a umělkyni Laurie Wiig. Díky svému otci má norské kořeny, zatímco díky své matce má anglické a skotské. Jako malá se svými rodiči často stěhovala, a proto vyrůstala ve státech New York i Pennsylvánie.

Studovala na Allendale Columbia School a Brighton High School, odkud zamířila na Roanoke College, nicméně školy brzy nechala a vrátila se do New Yorku. Následně si však zamilovala umění, a proto začala chodit na University of Arizona. V té době poprvé projevila zájem o herectví, a tak navštívila několik kurzů.

I když jevila zájem o herectví, tak se jí v té době dařilo jako výtvarnici, protože jí byla nabídnuta práce na klinice plastické chirurgie. Wiig však práci odmítla, přičemž se následně přestěhovala do Los Angeles, kde se hned stala součástí jedné divadelní společnosti.

Dnes už víme, jak to s herečkou dopadlo. Kristen Wiig je světoznámá herečka, která se prosazuje především v komediích. Kromě toho je však považována za všestrannou herečku, protože je schopna zahrát téměř cokoliv.

Kariéru odstartovala roku 2003, kdy začala získávat menší filmové role. Z jejích prvních větších rolí zmiňme doktorku Pat the Quack, kterou si zahrála v pořadu The Joe Schmo Show. Následně se roku 2005 stala součástí pořadu Saturday Night Live, kde vystupuje dodnes. Tímto členstvím se dočkala velké pocty.

Členství v tomto pořadu prakticky nakoplo její kariéru, protože v tu chvíli se začala objevovat v různých filmech. Jak jsme výše zmínili, známá je především díky komediím, a proto jsme ji mohli vidět ve větších rolích komedií Neuvěřitelný život rockera Coxe, Bratři Solomonovi, Rakeťáci, Město duchů, Zábavný park, Vyfič!, Extrakt, Super Mac, Ženy sobě, Svobodní se závazky, Paul, Revenge for Jolly!, Imogene, Zprávař 2 – Legenda pokračuje, Walter Mitty a jeho tajný život, Vítejte u mě, Moje ségra má prima bráchu, Deník puberťačky, Zoolander No. 2 a Zilionáři.

Během kariéry si několikrát zkusila i vážnější role, ve kterých povětšinou excelovala. Další velké role si proto zahrála ve snímcích Nelítostný žert, Ošklivé dítě, Marťan, Zmenšování a Kde se touláš, Bernadetto. Ani tato herečka se však nevyhnula populárním filmovým sériím. Roku 2016 se objevila jako Erin GilbertKrotitelích duchů. Následně se roku 2020 přidala k obsazení komiksovky Wonder Woman 1984, ve které si zahrála Barbaru Minervu.

Herečka má však na svém kontě ještě další role. Menší měla například v seriálech Bored to Death, Arrested Development či The Spoils of Babylon. Roku 2015 se objevila jako Delores DeWinter v minisérii The Spoils Before Dying a roku 2017 se objevila v seriálu The Last Man on Earth jako Pamela Brinton.

Hojně se však věnuje i dabování animovaných postav. Známá je především díky Rafaně, kterou v letech 2010–2019 namluvila ve všech třech filmech Jak vycvičit draka, avšak v seriálu Dragons převzala její roli jiná dabérka. Dále jsme její hlas mohli slyšet ve filmech Doba ledová 3: Úsvit dinosaurů, Já, padouch (všechny tři díly) a Buchty a klobásy a seriálech The Looney Tunes Show a Bless the Harts.

Roku 2005 si vzala za muže herce Hayese Hargrovea, se který se však roku 2009 rozvedla. Následně se roku 2019 zasnoubila s hercem Avim Rothmanem, se kterým chodila již tři roky. Je známá svým vegetariánstvím a na svém kontě má jedno nepříjemné ocenění – roku 2016 získala Zlatou malinu v kategorii Nejhorší herečka ve vedlejší roli za roli ve filmu Zoolander No. 2.

Foto CC BY-SA 2.0 GabboT, Wikimedia Commons


Hraje v

Seriál Role Od roku Do roku Počet sezón
The Last Man on Earth Pamela Brinton 2017 2017 2

Filtr seriálů