Lea Thompson

Lea Thompson

Celé jméno: Lea Katherine Thompson
Místo narození: Rochester, Minnesota, USA
Známé projekty: Switched at Birth, Caroline in the City, Návrat do budoucnosti

Datum narození: 31.5.1961 (63 let)

Lea Katherine Thompson je americká herečka, televizní režisérka a producentka, která se narodila v Rochesteru v Minnesotě. Pochází z početné rodiny, má dva bratry, Andrewa a Barryho, a dvě sestry, Coleen a Kathonu.

Jako malá začala studovat balet a než jí bylo čtrnáct let, tak už tančila profesionálně. Získala stipendium na školy American Ballet Theatre, San Francisco Ballet a Pennsylvania Ballet. Když jí bylo dvacet, tak profesionálně tančila v American Ballet Theatre's Studio Company, ale Mikhail Baryshnikov jí řekl, že nemá to správné tělo, aby se stala primabalerínou, a tak se Lea zaměřila na herectví.

Poté se odstěhovala do New Yorku a v osmdesátých letech se objevila v několika reklamách Burger Kingu. Poprvé stoupila v povědomí v roce 1982 jako Cecily „Sissy“ Loper v interaktivní videohře MysteryDisc: Murder, Anyone? a filmový debut pak přišel o rok později v Čelistech III. Dále se objevila ve Správné hře (1983), Rudém úsvitu (1984) a v The Wild Life (1984).

Hereččina nejslavnější role přišla s trilogií Návrat do budoucnosti, kde ztvárnila Lorraine Baines McFly. První film měl premiéru v roce 1985. O rok později si zahrála ve Vesmírném táboře a Kačeru Howardovi, k němuž nazpívala také několik písní, které se objevily v soundtracku. V osmdesátých letech si též zahrála ve filmech Some Kind of Wonderful, Nezávazný sex?, Čaroděj osamělosti a Nightbreaker.

V devadesátých letech se objevila ve filmech Dennis – postrach okolí (1993), The Beverly Hillbillies (1993), Malí uličníci (1994), The Substitute Wife (1994) a The Right To Remain Silent (1996). Kromě toho jsme ji mohli vidět v sitcomu Caroline in the City, který běžel v letech 1995–1999., a v minisérii A Will of their Own z roku 1998.

Herečka si poté dala pauzu a objevila se v několika hrách na Brodwayi. Později jsme ji mohli vidět v seriálu For the People, ve filmu Ukradené Vánoce (2003), několika epizodách seriálu Ed a v jedné epizodě seriálu Law & Order: Special Victims Unit. V roce 2005 začala Lea na stanici Hallmark hrát v sérii filmů jako Jane Doe a sama režírovala dva z těchto filmů – Jane Doe: The Harder They Fall a Jane Doe: Eye of the Beholder.

V roce 2007 jsme ji mohli vidět v televizním filmu Narušený život a o rok později ve Final Approach. Kromě toho si ještě zahrála v Nebezpečné rychlosti, Spy School, Kolotočářích, Adventures of a Teenage Dragonslayer a The Christmas Clause.

Thompson hraje také v dobrodružné hře s názvem Mystery Case Files: Shadow Lake, která byla vydána v roce 2012. Od roku 2011 hraje v televizním seriálu Switched at Birth. V roce 2014 byla jednou ze soutěžících v Dancing with the Stars, kde skončila na šestém místě. Tentýž rok jsme ji mohli vidět také ve filmu Napospas osudu jako Irene Steele. V roce 2016 se objevila v seriálu Scorpion jako Veronica Dineen a následující rok byla obsazena do role Marmee March ve filmu Little Women.

Od roku 1989 je vdaná za za režiséra Howarda Deutche, se kterým se setkala na natáčení filmu Some Kind of Wonderful (1987). Mají spolu dvě dcery, Madelyn a Zoey, a obě jsou také herečky.

Foto CC BY 2.0 Gregg Bond, Wikimedia Commons


Hraje v

Seriál Role Od roku Do roku Počet sezón
Scorpion Veronica Dineen 2016 2017 1
Switched at Birth Kathryn Kennish 2011 2017 5

Filtr seriálů