Liam Cunningham

Liam Cunningham

Celé jméno: Liam Cunningham
Místo narození: East Wall, Dublin, Irsko
Známé projekty: Jude, Outcasts, Game of Thrones

Datum narození: 2.6.1961 (62 let)

Liam pochází z rodiny římských katolíků o pěti dětech, má tři sestry a bratra. V patnácti nechal školy a začal se živit jako elektrikář. Ke kariéře herce ho postrčila jeho žena Colette, která ho velmi podpořila. Mají spolu dva syny (Liam, Sean) a dceru Ellen. Společně bydlí v rodném Dublinu.

Jeho první filmová role byl policista v dobrodružném filmu Cesta na západ. Jeho další působení na obrazovce pokračovalo malými rolemi ve filmech Knoflíková válka, A Little Princess, Cracker-Best Boys nebo První rytíř, kde si zahrál rytíře kulatého stolu. Průlom nastal ve filmu Jude, v němž získal jednu z hlavních rolí a kde si zahrál například vedle tenkrát ještě ne moc známé Kate Winslet. Následovaly další vedlejší role ve filmech Police 2020, Falling for a Dancer, Shooting the Past, When the Sky Falls a Revelation.

Do všeobecného povědomí se dostal díky roli kapitána Ryana v kritikou uznávané hororu Psí vojáci. Od té doby zazářil v několika vysokorozpočtových britských i amerických snímcích. Jmenujme Zkáza spolku gentlemanů, Zvedá se vítr, Mumie: Hrob Dračího císaře, Hlad, Souboj Titánů a Centurion.

Roku 2011 byl obsazen do seriálu Outcasts jako Richard Tate. Dále jsme ho mohli vidět ve filmech Pomáhat a chránit, Johanka v zajetí, Black Butterflies či Loupež poslepu. Jeho nejznámější rolí je postava Davose Mořského ze seriálu Game of Thrones, kde působí od roku 2012.

Liam je výborným tanečníkem. Byl jmenován jedním z nejlepších pěti irských herců tisíciletí. Jeho největší vášní kromě svého povolání jsou závody Formule 1. Sám říká, že by si rád jednou zazávodil. V 80. letech se vydal do Zimbabwe, kde po tři roky obstarával údržbu elektrického zařízení v safari parku a školil místní elektrikáře.

Foto CC BY-SA 3.0 Gage Skidmore, Wikimedia Commons


Hraje v

Seriál Role Od roku Do roku Počet sezón
Game of Thrones Davos Mořský 2012 2019 7
Outcasts Richard Tate 2011 2011 1

Filtr seriálů