Lily Tomlin

Lily Tomlin

Celé jméno: Mary Jean Tomlin
Místo narození: Detroit, Michigan, USA
Známé projekty: Nashville, Grandma, 9 to 5

Datum narození: 1.9.1939 (84 let)

Narodila se v Detroitu v Michiganu jako dcera Lillie Mae, zdravotní sestry a Guye, továrního dělníka. Má mladšího bratra jménem Richard. Její rodiče byli baptisté, kteří se během Velké hospodářské krize přestěhovali do Detroitu z Paducah v Kentucky. Je absolventkou Cass Technical High School z roku 1957. Tomlin navštěvovala Wayne State University a původně studovala biologii. Udělala konkurz na divadelní hru a to v ní podnítilo zájem o kariéru v divadle a změnila obor. Po vysoké škole začala dělat stand-up comedy v nočních klubech v Detroitu a později v New Yorku. Pokračovala ve studiu herectví v HB Studiu. Její první televizní vystoupení bylo v The Merv Griffin Show v roce 1965. O rok později se stala členkou The Garry Moore Show.

Její průlomová role byla ve varieté Rowan & Martin's Laugh-In od roku 1969 do roku 1973. V současnosti hraje Frankie Bergstein v seriálu Grace and Frankie na Netflixu, který debutoval v roce 2015 a vysloužil si nominace na čtyři ceny Primetime Emmy, tři Screen Ceny Actors Guild Awards a Zlatý glóbus.

V roce 1975 Tomlin debutovala ve filmu Roberta Altmana Nashville, který jí vynesl nominaci na Oscara za nejlepší herečku ve vedlejší roli. V roce 1977 jí její výkon Margo SperlingThe Late Show vynesl Stříbrného medvěda za nejlepší herečku a nominace na Zlatý glóbus a cenu BAFTA za nejlepší herečku. Mezi její další pozoruhodné filmy patří 9 to 5, All of Me, Big Business, Čaj s Mussolinim, I Heart Huckabees a Babička.

Své první ceny Emmy získala v roce 1974 za psaní a produkci vlastního televizního speciálu Lily. Tomlin vyhrála cenu Grammy za své komediální album This Is a Recording z roku 1972. V roce 2014 získala ocenění Kennedy Center Honors a v roce 2017 obdržela cenu Screen Actors Guild Life Achievement Award.

Se svou budoucí manželkou, spisovatelkou Jane Wagnerovou se seznámila v březnu 1971. Poté, co viděla televizní speciál J.T. napsala Jane Wagnerové a pozvala jí ke spolupráci na komediálním albu And That’s The Truth. 31. prosince 2013 se vzali na soukromém obřadu v Los Angeles po 42 společných letech.

Foto: Sony Pictures Classics . >


Hraje v

Seriál Role Od roku Do roku Počet sezón
Grace and Frankie Frankie Bergstein 2015 2021 7

Filtr seriálů