Linda Hamilton

Linda Hamilton

Celé jméno: Linda Carroll Hamilton
Místo narození: Salisbury, Maryland, USA
Známé projekty: Terminátor, Chuck, Lost Girl

Datum narození: 26.9.1956 (67 let)

Herečka se narodila 26. září 1956 v poměrně známém americkém městě Salisbury v Marylandu jako Linda Carroll Hamilton, současně se svou sestrou – identickým dvojčetem. Dva roky zde studovala střední školu, než se dostala na herecká studia v New Yorku a do herecké dílny, vedené Lee Strasbergem.

Zpočátku se moc neuplatnila – objevila se ve třech dílech čtvrté série televizního seriálu Hill Street Blues z roku 1981 (tato čtvrtá série se vysílala až po Lindině úspěchu v prvním Terminátorovi), a jak zjistíme, díky televizi si zahrála nejvíc rolí.

Zvláštní je, že největší popularitu jí nepřinesla v roce 1984 role Sarah Connor (ve stejném roce ještě hrála v prvních Kukuřičných dětech podle Stephena Kinga), ani o dva roky později účast na filmech Black Moon Rising (kde se objevila po boku Tommy Lee Jonese) či propadáku King Kong žije, ale role asistentky státní zástupkyně Catherine Chandlerové v televizním seriálu Kráska a zvíře (Beauty and the Beast) z roku 1987, vyprávějícím o podivném lvím muži (Ron Perlman) žijícím v podzemních chodbách New Yorku a jeho vztahu ke krásné zástupkyni.

Seriál, jehož popis by vydal na samostatný článek, ji uživil až do začátku 90. let, a tehdy se objevila možnost zahrát si v druhém dílu Terminátora. Linda totiž do roku 1989 byla manželkou Bruce Abbotta, s nímž má syna Daltona, pak se však začala stále více vídat s režisérem Jamesem Cameronem, s nímž natočila T2 (v některých scénách ji dubluje i její sestra) a o rok později mu povila dcerku Josephine Archer. Jejich manželství však přišlo na řadu později a trvalo krátce – od roku 1997 do roku 1999.

Možná vás překvapí, že Linda si svou roli Sarah Connor přece jen zahrála potřetí – a to pro 3D film T2–3D promítaný od roku 1996 v hollywo­odském zábavním parku. Její poslední čistě filmovou rolí, určenou pro kina, byla účast na katastrofickém Rozpoutané peklo, kde si v roce 1997 zahrála po boku současného Bonda Pierce Brosnana. Od té doby dodnes pak natočila ještě 12 filmů, ale všechny pouze pro televizi.


Hraje v

Seriál Role Od roku Do roku Počet sezón
Terminator Sarah Connor 1984 2019 4

Filtr seriálů