Lindsay Duncan

Lindsay Duncan

Celé jméno: Lindsay Vere Duncan
Místo narození: Edinburgh, Střední Lothian, Skotsko, Velká Británie
Známé projekty: Rome, Alenka v říši divů, Le Week-End

Datum narození: 7.11.1950 (73 let)

Lindsay Duncan je skotská herečka, která se narodila roku 1950 v Edinburghu. Její otec byl voják a policista a zemřel během autonehody. Její rodiče se po jejím narození přestěhovali do Leeds, odkud následně zamířili do Birmingham. Zde se tato budoucí herečka vzdělávala na King Edward VI High School for Girls.

Neustále ji to táhlo k herectví, a proto začala působit v divadlech, ze kterých se brzy dostala do televizních obrazovek a na filmová plátna. Paradoxní je, že i když je původem ze Skotska, tak nemá skotský přízvuk.

Kariéru zahájila roku 1975 různými epizodní rolemi v seriálech. Výrazněji na sebe upozornila až na konci osmdesátých let, kdy byla obsazena do seriálů Kit Curran a Traffik či filmu Zrcadlivá kůže. Devadesátá léta byla pro ni už mnohem bohatší, objevila se totiž ve velkých rolích seriálů G.B.H., A Year in Provence a Get Real a filmů Implantáty a Ideální manžel.

Díky rolím v různých britských filmech a seriálech se jí roku 2005 podařilo získat roli Servilii, kterou hrála do roku 2007 v seriálu Rome. Dále na sebe upozornila ve filmu Alenka v říši divů z roku 2010, ve kterém si zahrála matku Alenky.

Co se týče dalších větších filmových rolí, mohli jsme ji ještě vidět v dramatech Le Week-End či Velký dar. Bohatší jsou však její seriálové role, po roce 2010 se totiž objevila například v seriálech Mission 2110, Come Fly with Me, White Heat, You, Me & Them, The Honourable Woman, Close to the Enemy, The Leftovers či A Discovery of Witches.

Za své herectví byla několikrát nominována na různé ceny. Například roku 2013 se jí podařilo získat cenu British Independent Film Awards v kategorii Nejlepší herečka za její roli ve filmu Le Week-End. Dále byla roku 2009 za své hraní vyznamenána Řádem britského impéria.

Roku 1985 si vzala za muže skotského herce Hiltona McRaea, se kterým má syna Cala McRaea, jenž se jim narodil roku 1991. Společně žijí v Londýně.

Foto CC BY 3.0 Marie-Lan Nguyen, Wikimedia Commons


Hraje v

Seriál Role Od roku Do roku Počet sezón
His Dark Materials Octavia 2020 2022 2
A Discovery of Witches Ysabeau de Clermont 2018 2021 2
Rome Servilia 2005 2007 2

Filtr seriálů