Lisa Kudrow

Lisa Kudrow

Celé jméno: Lisa Valerie Kudrow
Místo narození: Los Angeles, Kalifornie, USA
Známé projekty: Friends, Web Therapy

Datum narození: 30.7.1963 (60 let)

Lisa Kudrow je americká herečka, která se narodila roku 1963 v Los Angeles. Jejími rodiči jsou Lee N. a Nedra S. Kudrowovi. Má dva starší sourozence, sestru Helene a bratra Davida. Její rodina je židovského vyznání a její předci pochází z Běloruska, Německa, Maďarska a Polska. Ve svých šestnácti letech si nechala pomocí operace upravit nos.

Vzdělávala se na Portola Middle School, Taft High School a Vassar College. Její otec se živil jako doktor, a proto chtěla jít v jeho šlépějích, nicméně ji po čase okouzlilo herectví, kterému se začala věnovat, a to od roku 1989.

Její počáteční role nebyly nijak výrazné, hrála především vedlejší role, které se na filmových plátnech či televizních obrazovkách objevovaly jen málo. Zvrat přišel roku 1994, kdy získala roli potrhlé Phoebe Buffay v seriálu Friends. Zde vydržela až do konce seriálu, tedy do roku 2004. Tato role ji velmi proslavila. Zároveň tu někdy hrála i Ursulu Buffay, dvojče Phoebe. Tato postava se navíc objevila i v seriálu Mad About You.

Kromě toho si zahrála i ve spoustě filmech a dalších seriálech. Z jejích větších filmových rolí zmiňme její účast na snímcích Romy a Michele, Hlídači času, Všichni moji muži, Přeber si to, Zavěste, prosím, Šťastná čísla, Wonderland Masakr, P.S. Miluji Tě, Modrý maskot, Rock ze střední, Láska a jiné kratochvíle, Hotel pro psy a Stůl číslo 19. Už podle názvů lze poznat, že se většinou držela rolí v komediích.

Na svém kontě má i několik významných seriálových rolí. V letech 2008–2015 se aktivně věnovala hlavní roli seriálu Web Therapy (samotný seriál běžel v letech 2011–2015, ale v letech 2008–2014 existoval ještě jeden, který byl vysílán formou krátkých webepizod), kde hrála Fionu Wallice. Během toho se objevila i v seriálech Scandal a The Comeback. Kromě toho se podílela i na dabování seriálu BoJack Horseman.

Roku 1995 si vzala za muže Michela Sterna, se kterým má od roku 1997 syna Juliana Murrayho Sterna. Její těhotenství nijak neovlivnilo příběh seriálu Friends, který tehdy natáčela, protože tvůrci dokázali její postavě napsat příběh, který zahrnoval toto těhotenství.

Foto CC BY-SA 2.0 makoto2007, Wikimedia Commons


Hraje v

Seriál Role Od roku Do roku Počet sezón
Friends Ursula Buffay 1995 2001 7
Friends Phoebe Buffay 1994 2004 10

Filtr seriálů