Louise Fletcher

Louise Fletcher

Celé jméno: Estelle Louise Fletcher
Místo narození: Birmingham, Alabama, USA
Známé projekty: Přelet nad kukaččím hnízdem, Shameless

Datum narození: 22.7.1934 (89 let)

Fletcherová se narodila v Alabamě jako druhá ze čtyř dětí. Oba rodiče byli hluchoněmí a pracovali s lidmi se stejným postižením. Její otec byl episkopální misionář, který po Alabamě založil přes čtyřicet kostelů pro hluchoněmé. Fletcherá i všichni její sourozenci se narodili bez ztráty sluchu a mluvit je naučila teta, která ji také dovedla k herectví. Po absolvování University of North Carolina odjela do Los Angeles, kde si našla práci recepční a večer navštěvovala hodiny herectví. Brzy na to začala hrát v televizi i filmu. Provdala za literárního agenta a producenta Jerryho Bicka, a narodili se jim dva synové, na jejichž výchovu si Fletcherová vzala jedenáctiletou pauzu od hraní.

Po návratu do práce se objevila ve filmu Thieves Like Us (rež. Robert Altman, 1974), kde si jí všiml režisér Miloš Forman, který obsazoval těžkou roli vrchní sestry v Přeletu nad kukaččím hnízdem (1975). Fletcherová roli získala a za ni následně Oskara, cenu BAFTA a Zlatý Glóbus. Po Kukaččím hnízdě natočila filmy, které byly různě úspěšné. Objevila se v několika finančně a kriticky úspěšných filmech, zatímco jiné byly úplné kasovní propadáky. Mezi význačné role patří Exorcist II: The Heretic (1977), Brainstorm (1983), Firestarter (1984), Flowers in the Attic (1987), 2 Days in the Valley (1996) a Cruel Intentions (1999).

V pozdějších dobách kariéry přesedlala z filmů na televizní seriály. Od roku 1993 do 1999 hrála Kai Winn Adami, bajorskou duchovní v Star Trek: Deep Space Nine. Za epizodní role v Picket Fences (1996) a Joan of Arcadia (2004) si vysloužila nominace na Emmy. V roce 2009 si zahrála ve dvou dílech seriálu Heroes a následně pak v Shameless Grammy Gallagherovou, matku Franka Gallaghera, kterou propustili z vězení, kde seděla za vraždu spojenou s výbuchem laboratoře na pervitin.

V roce 1982 získala Flatcherová čestný titul z Gallaudet University.

Embed from Getty Images

Hraje v

Seriál Role Od roku Do roku Počet sezón
Shameless Peggy Gallagher 2011 2012 2

Filtr seriálů