Mare Winningham

Mare Winningham

Celé jméno: Mary Megan Winningham
Místo narození: Phoenix, Arizona, USA
Známé projekty: Grey's Anatomy, American Horror Story, The Affair

Datum narození: 16.5.1959 (60 let)

Mare se narodila do katolické rodiny, vyrůstala se třemi bratry a jednou sestrou a už od dětství ji bavilo divadlo a hudba, hlavně hra na bubny. Její matka, učitelka angličtiny na střední škole, i otec, vedoucí Katedry tělesné výchovy na California State University, ji v jejích snahách stát se herečkou a zpěvačkou plně podporovali. Mare se divadelním vědám věnovala už od základní školy, o prázdninách jezdila na divadelní workshopy. Někdy v téhle době také dostala a přijala přezdívku Mare (vlastním jménem je Mary Megan, „mare“ znamená klisna nebo kobyla).

Mare si poprvé pořádně zahrála na střední škole v představení Za zvuků hudby, kde ztvárnila Marii, a kde byl jejím partnerem spolužák Kevin Spacey. Kariéru ale začala v podstatě jako zpěvačka – v roce 1976 na sebe upozornila cover verzí písničky „Here, There and Everywhere“ od Beatles. Ačkoliv jí tento počin nepřinesl žádnou nabídku od nahrávacích společností, ozvali se jí z Hollywoodu, zařídili jí licenci a Mare se do roka objevila v jedné epizodě seriálu James at 15 a v seriálu Young Pioneers. Následovalo několik dalších drobných rolí, například ve filmu Starsky a Hutch.


V roce 1980 si Mare zahrála mladičkou prostitutku ve filmu Off the Minnesota Strip. Ve stejném roce také získala svou první cenu Emmy (na Emmy byla v životě nominovaná již sedmkrát) za roli v televizním filmu Amber Waves. Následovaly další filmy a další nominaceMare v roce 1983 získala nominaci například na Genie Award za roli ve filmu Ptáci v trní, poté nominaci na další Emmy za film Love Is Never Silent a dále si zahrála po boku Toma Hankse ve filmu Turner & Hootch a po boku Kevina Costnera ve filmech Wyatt Earp a Válka.

V roce 1995 pak přišel zásadní úspěch: za vedlejší roli ve filmu Georgia získala nominaci na Oscara. Od té doby se objevila v několika epizodách seriálů Pohotovost, Zákon a pořádek a Chirurgové. Za svou účast na projektu George Wallace byla opět nominovaná na další Emmy (další dvě nominace si odnesla za účinkování v novějších minisériích Mildred Piercová a Hatfields & McCoys). Ačkoliv je Mare nominovaná v jednom kuse, příliš tedy nevyhrává.

Kromě práce na divadle a hraní v seriálech a filmech je Mare ještě poměrně známou country / bluegrassovou / jazzovou / folkovou zpěvačkou. Vydala již čtyři alba: What Might Be, Lonesomers, Refuge Rock Sublime a What's Left Behind (2014).

Co se osobního života týče, Mare se třikrát provdala – poprvé v roce 1981 za amerického herce a zpěváka Adolfa Martineze (jejich manželství ale vydrželo sotva pár měsíců), podruhé za Williama Mapela (toho si vzala ve stejném roce a zůstali spolu 15 let) a napotřetí za Jasona Trucca (2008–2012). Měla celkem pět dětí: Rileyho (její nejstarší syn, studoval v Los Angeles herectví na místní univerzitě, v roce 2005 spáchal sebevraždu), Happyho Attica, Jacka, Callu Louise a Patricka.


Hraje v

Žánr

Akční · Animovaný · Detektivní · Dětský · Dobrodružný · Dokumentární · Drama · Erotický · Fantasy · Historický · Hororový · Hudební · Katastrofický · Komedie · Komiksový · Krimi · Lékařský · Mysteriózní · Nadpřirozený · Parodie · Politický · Právnický · Psychologický · Reality show · Rodinný · Romantický · Sci-fi · Soap opera · Špionážní · Sportovní · Talk show · Thriller · Válečný · Western · Životopisný

Rok vzniku

starší · 2000 · 2001 · 2002 · 2003 · 2004 · 2005 · 2006 · 2007 · 2008 · 2009 · 2010 · 2011 · 2012 · 2013 · 2014 · 2015 · 2016 · 2017 · 2018 · 2019 · 2020 · 2021

Počáteční písmeno

123 · A · B · C · D · E · F · G · H · I · J · K · L · M · N · O · P · Q · R · S · T · U · V · W · X · Y · Z