Mare Winningham

Mare Winningham

Celé jméno: Mary Megan Winningham
Místo narození: Phoenix, Arizona, USA
Známé projekty: Grey's Anatomy, American Horror Story, The Affair

Datum narození: 16.5.1959 (64 let)

Mare se narodila do katolické rodiny, vyrůstala se třemi bratry a jednou sestrou a už od dětství ji bavilo divadlo a hudba, hlavně hra na bubny. Její matka, učitelka angličtiny na střední škole, i otec, vedoucí Katedry tělesné výchovy na California State University, ji v jejích snahách stát se herečkou a zpěvačkou plně podporovali. Mare se divadelním vědám věnovala už od základní školy, o prázdninách jezdila na divadelní workshopy. Někdy v téhle době také dostala a přijala přezdívku Mare (vlastním jménem je Mary Megan, „mare“ znamená klisna nebo kobyla).

Mare si poprvé pořádně zahrála na střední škole v představení Za zvuků hudby, kde ztvárnila Marii, a kde byl jejím partnerem spolužák Kevin Spacey. Kariéru ale začala v podstatě jako zpěvačka – v roce 1976 na sebe upozornila cover verzí písničky „Here, There and Everywhere“ od Beatles. Ačkoliv jí tento počin nepřinesl žádnou nabídku od nahrávacích společností, ozvali se jí z Hollywoodu, zařídili jí licenci a Mare se do roka objevila v jedné epizodě seriálu James at 15 a v seriálu Young Pioneers. Následovalo několik dalších drobných rolí, například ve filmu Starsky a Hutch.

V roce 1980 si Mare zahrála mladičkou prostitutku ve filmu Off the Minnesota Strip. Ve stejném roce také získala svou první cenu Emmy (na Emmy byla v životě nominovaná již sedmkrát) za roli v televizním filmu Amber Waves. Následovaly další filmy a další nominaceMare v roce 1983 získala nominaci například na Genie Award za roli ve filmu Ptáci v trní, poté nominaci na další Emmy za film Love Is Never Silent a dále si zahrála po boku Toma Hankse ve filmu Turner & Hootch a po boku Kevina Costnera ve filmech Wyatt Earp a Válka.

V roce 1995 pak přišel zásadní úspěch: za vedlejší roli ve filmu Georgia získala nominaci na Oscara. Od té doby se objevila v několika epizodách seriálů Pohotovost, Zákon a pořádek a Chirurgové. Za svou účast na projektu George Wallace byla opět nominovaná na další Emmy (další dvě nominace si odnesla za účinkování v novějších minisériích Mildred Piercová a Hatfields & McCoys). Ačkoliv je Mare nominovaná v jednom kuse, příliš tedy nevyhrává.

Kromě práce na divadle a hraní v seriálech a filmech je Mare ještě poměrně známou country / bluegrassovou / jazzovou / folkovou zpěvačkou. Vydala již čtyři alba: What Might Be, Lonesomers, Refuge Rock Sublime a What's Left Behind (2014).

Co se osobního života týče, Mare se třikrát provdala – poprvé v roce 1981 za amerického herce a zpěváka Adolfa Martineze (jejich manželství ale vydrželo sotva pár měsíců), podruhé za Williama Mapela (toho si vzala ve stejném roce a zůstali spolu 15 let) a napotřetí za Jasona Trucca (2008–2012). Měla celkem pět dětí: Rileyho (její nejstarší syn, studoval v Los Angeles herectví na místní univerzitě, v roce 2005 spáchal sebevraždu), Happyho Attica, Jacka, Callu Louise a Patricka.


Hraje v

Seriál Role Od roku Do roku Počet sezón
Grey's Anatomy Susan Grey 2006 2007 2

Filtr seriálů