Mark Strong

Mark Strong

Celé jméno: Marco Giuseppe Salussolia
Místo narození: Islington, Londýn, Anglie
Známé projekty: Stardust, Body of Lies, Sherlock Holmes, Kingsman

Datum narození: 5.8.1963 (60 let)

Mark Strong se narodil 5. srpna 1963 v Londýně. Jeho matka pochází z Austrálie a jeho otec z Itálie. Otec opustil rodinu krátce po jeho narození a matka musela pracovat jako au-pair, aby oba uživila. Britský herec, jenž hrál Jima Prideauxe v remaku Tinker Tailor Soldier Spy z roku 2011, často hraje vypočítavé padouchy.

Předtím, než se stal slavným hercem, se chtěl stát právníkem. Studoval na univerzitě Wymondham v Norfolku a poté na univerzitě v Mnichově s právním zaměřením. Po roce se vrátil zpět do Londýna ke studiu angličtiny a dramatu v Royal Holloway a se studiem pak dále pokračoval na divadelní škole Bristol Old Vic. Momentálně žije v Londýně se svou ženou Lizou Marshall, s níž má dva syny. Mladší z nich je kmotřencem jeho dlouholetého přítele Daniela Craiga.

Mark je známou britskou televizní hvězdou. Objevil se ve třetí (1993) a šesté sérii (2003) seriálu Prime Suspect jako inspektor Larry Hall. Zazářil i na stanici BBC v seriálech Our Friends in the North (1996) a The Long Firm (2004), za které získal ocenění BAFTA. Zahrál si také roli darebného plukovníka Colonela Branda Sharpe's Mission (1996).

Toby Crackit. Foto: TriStar Pictures

Film Oliver Twist, jenž byl uveden v roce 2005 Romanem Polanskim, byl jeho dalším stupínkem v kariéře. Téhož roku i filmy Syriana, kde ztvárnil roli Mussawiho a roli asasína jménem Sorter ve filmu Revolver. Jako Wictred ukázal ve filmu Tristan & Isolde svoje šermířské umění a o rok později v roce 2007 předvedl jednoho ze sedmi princů Septima ve filmu Stardust, kde se jeho postava snažila najít drahokam, jenž by určil jeho vládu nad celým královstvím.

Septimus. Foto: Paramount Pictures

Rok nato se objevil ve filmu Miss Pettigrew Lives for a Day jako Nick Calderelli, kde po jeho boku zářily hvězdy jako Amy Adams, Frances McDormand nebo Ciarán Hinds. Také v tom roce sehrál roli Haniho Salaama, šéfa jordánské zpravodajské služby a ředitele GID, ve filmu Body of Lies po boku Leonarda Dicapria a Russella Crowea a v první spolupráci s režisérem Ridleym Scottem. Za jeho herecký výkon získal nominaci na cenu Nejlepší britský herecký výkon v kategorii filmů London Critics Circle.

Hani Salaam. Foto: Warner Bros.

Po boku Emily Blunt, která si zahrála mladou královku Viktorii, si zahrál jejího správce Sira Johna Conroye ve filmu The Young Victoria (2009) a téhož roku si zahrál Lorda Blackwooda, hlavního padoucha ve filmu Sherlock Holmes, který se po popravě vrátí zpět se spiknutím k převzetí britské říše pomocí arzenálu tajemných umění a nových technologií. Díky tomuto filmu spolupracoval již potřetí s režisérem Guyem Ritchiem.

Lord Blackwood. Foto: Warner Bros.

Poté pokračoval už druhou spoluprací s Ridleym Scottem v roce 2010 na filmovém dobrodružství Robin Hood, opět po boku herce Rusella Crowea, kde hrál antagonistu Sira Godfreye, a jako Frank D'Amico, vůdce zločinecké organizace, zazářil ve filmu Kick-Ass. Mark hned nato oznámil, že je přitahován k hraní darebáků, a proto se při každé roli snaží pochopit účel postavy a pracovat na vybudování uvěřitelného a jedinečného záporáka.

Frank D'Amico. Foto: Lionsgate

V roce 2011 hrál Thaala Sinestra (Greena Lanterna) a mentora Hala Jordana v superhrdinském filmu Green Lantern. Mark se svěřil, že film velmi dobře následuje dřívější komiksy a oblek společně s dalšími aspekty postavy ho dokázaly vžít se do postavy ještě více. Popravdě se těšil, že by mohlo být pokračování filmu a sám chtěl prozkoumat charakter jeho postavy do větších detailů, ale z hlediska toho, že první film neuspěl v kinech ani mezi fanoušky, se pokračování nedočkal.

Thal Sinestro / Green Lantern. Foto: Warner Bros.

Ještě téhož roku hrál jako Clive Cornell ve filmu Guard, jenž byl nejúspěšnějším nezávislým irským filmem všech dob. Hrál také v akčním thrillerovém filmu od Kathryn Bigelow Zero Dark Thirty (2012) po boku Jessicy Chastain, Jasona Clarkea a Joela Edgertona. Film získal široká kritická ocenění a byl nominován na pět cen Academy Awards včetně Nejlepšího snímku. Oscara však dostal jen za Střih zvuku. Po boku Jessicy si zahrál ještě jednou a to v politickém thrilleru Miss Sloane (2016) režírovaný Johnem Maddenem.

Rodolfo Schmidt. Foto: EuropaCorp

Ve filmech Kingsman: The Secret Service (2014) a Kingsman: The Golden Circle (2017) si zahrál agenta Merlina, který stál za testováním agentů na Kingsmana a byl technickým expertem celé organizace. Na to, zda se vrátí v pokračování třetího filmu, jen odpověděl, že nikdo nikdy neví, zda se vrátí zpět mezi živé a že možné je vše.

Merlin. Foto: Fox

Po boku Ethana Hawkea a Noomi Rapace si zahrál ve vyšetřovacím thrilleru Stockholm (2018) a ten samý rok hrál i ve filmu Deep State, špionážní thriller, ve kterém ztvárňuje bývalého špióna Maxe Eastonea, který po smrti svého syna odejde do důchodu, aby pomstil jeho smrt. V roce 2019 ztvární záporáka Dr. Thaddeua Sivana v superhrdinském filmu od DC Shazam!.

Foto: Twitter Marka Stronga


Hraje v

Seriál Role Od roku Do roku Počet sezón
Disney Movies John 2021 2021 1
Justice League Dr. Sivana 2019 2023 2

Filtr seriálů