Martin Mull

Martin Mull

Celé jméno: Martin Eugene Mull
Místo narození: Chicago, Illinois, USA
Známé projekty: Domestic Life, Roseanne, Sabrina, the Teenage Witch

Datum narození: 18.8.1943 (80 let)

Martin Mull je americký herec, dabér, komik, malíř a hudebník, který se narodil roku 1943 v Chicagu. Je synem tesaře Harolda Mulla a herečky a režisérky Betty Mull. Ve svých dvou letech se společně se svou rodinou přestěhoval do Ohia, kde žil až do svých patnácti let, kdy se celá rodina přestěhovala do Connecticutu.

Po vystudování New Canaan High School se soustředil na výtvarné umění na Rhode Island School of Design, kde získal jak titul bakaláře, tak i titul magistra. Kariéru odstartoval už v sedmdesátých letech, nicméně v té době dělal pouze hudbu k různým seriálům. Až pak se dostal k herectví.

Svou první velkou roli získal v letech 1976–1977, kdy si v seriálu Mary Hartman, Mary Hartman zahrál dvojčata Gartha a Bartha. Postavu Bartha si následně zahrál i v seriálech Fernwood 2 Night a America 2-Night. Poté se věnoval především filmovým rolím, přičemž roku 1984 vytvářel seriál Domestic Life, ve kterém si zároveň zahrál hlavní postavu, a to Martina Cranea.

Do roku 2000 se mu podařilo získat spoustu rolí, ale většina z nich byla vedlejší. Vidět byl třeba například v seriálech His & Hers a The Jackie Thomas Show či filmech Moje tělesná stráž, Stopa, Sám doma a bohatý: Vánoční přání. Výrazně se například představil v seriálu Roseanne, kde v letech 1991–1997 působil jako Leon Carp.

Dále jsme ho v letech 1997–2000 mohli vidět v seriálu Sabrina, the Teenage Witch, kde se objevil jako Willard Kraft. Poté měl větší role v seriálech The Ellen Show, Life with Bonnie, The War at Home, 'Til Death a Two and a Half Men. V letech 2013–2014 se objevil jako Crawford Whittemore v seriálu Dads.

S přibývajícím věkem získával čím dál větší role. Výrazněji se objevil v seriálech Veep, Life in Pieces, I'm Sorry., Arrested Development a The Ranch. V letech 2018–2019 měl jednu z hlavních rolí v seriálu The Cool Kids, kde se objevil jako Charlie. Kromě toho si zahrál ve filmech Přítel pod stromečkem, Našli mě naši, Tim's Vermeer a Reading Writing & Romance.

Jak již bylo zmíněno výše, kromě hereckých rolí také získává dabérské role. Svou první získal už roku 1993 v seriálu Family Dog, kde namluvil Skipa Binsforda. Od té doby jsme ho mohli zaslechnout například v Teamo Supremo, Danny Phantom či American Dad!

Ve svém volném čase se věnuje psaní knih a malování obrazů. Během svého života vystřídal celkem tři ženy, v letech 1972–1978 byla jeho manželkou Kristin Johnson, poté byla jeho ženou Sandra Baker (s tou byl ženatý v letech 1978–1981) a nyní žije s Wendy Mull, která je jeho ženou už od roku 1982. S ní má dceru Maggie Rose Mull.

Foto CC BY 3.0 Danielle Delgado, Wikimedia Commons


Hraje v

Seriál Role Od roku Do roku Počet sezón
American Dad! Donovan 2005 2020 9

Filtr seriálů