Martin Sheen

Martin Sheen

Celé jméno: Ramón Antonio Gerardo Estévez
Místo narození: Dayton, Ohio, USA
Známé projekty: The Departed, Badlands, Apocalypse Now

Datum narození: 3.8.1940 (83 let)

Sheen se narodil v Daytonu ve státě Ohio 3. srpna 1940 Mary-Ann a Franciscu Estévezovi Martínezovi. Oba Sheenovi rodiče byli přistěhovalci; jeho matka byla Irka, z Borrisokane, hrabství Tipperary a jeho otec, který byl Španěl, se narodil v Salceda de Caselas. Po přestěhování do Daytonu ve 30. letech 20. století byl jeho otec továrním dělníkem/inspek­torem strojů v National Cash Register Company. Sheen vyrostl na Brown Street jako sedmé z deseti dětí (devět chlapců a dívka). Martin byl prvním dítětem, které se narodilo v Daytonu ve státě Ohio poté, co se rodina vrátila z Bermud. Sheen se jako dítě nakazil obrnou a musel zůstat rok upoutaný na lůžko.

Když mu bylo jedenáct let, zemřela mu matka a děti čelily hrozbě žít v sirotčinci nebo v pěstounských domovech. Rodina mohla zůstat spolu s pomocí katolické církve. Vyrostl jako katolík a vystudoval střední školu Chaminade. Herectví ho přitahovalo už od mládí, ale jeho otec nesouhlasil. Navzdory otcově názoru si Sheen půjčil peníze od katolického kněze a přestěhoval se do New Yorku ve svých necelých dvaceti letech v naději, že se prosadí jako herec. Úmyslně neuspěl u přijímací zkoušky na University of Dayton, aby se mohl věnovat své herecké kariéře.

Své umělecké jméno, Martin Sheen si vymyslel spojením castingového ředitele CBS Roberta Dale Martina, který mu dal první velkou roli a katolického televangelistického arcibiskupa Fultona J. Sheena.

Nejprve se proslavil rolemi ve filmech The Subject Was Roses a Badlands, později dosáhl širokého uznání za hlavní roli kapitána Benjamina Willarda ve filmu Apocalypse Now, jako americký prezident Josiah Bartlet v televizním seriálu The West Wing a jako Robert Hanson v seriálu Grace and Frankie.

Sheen získal cenu pro nejlepšího herce na Mezinárodním filmovém festivalu v San Sebastiánu za roli Kita CarrutherseBadlands. Sheenovo ztvárnění kapitána Willarda ve filmu Apocalypse Now si vysloužilo nominaci na cenu BAFTA za nejlepší mužský herecký výkon.

Spolupracoval s celou řadou filmových režisérů, včetně Richarda Attenborougha, Francise Forda Coppoly, Terrence Malicka, Davida Cronenberga, Mikea Nicholse, Martina Scorseseho, Stevena Spielberga a Olivera Stonea. Získal hvězdu na hollywoodském chodníku slávy v roce 1989. Za televizní tvorbu získal Zlatý glóbus a dvě ceny Screen Actors Guild. V roce 2012 ztvárnil strýčka Bena ve filmu The Amazing Spider-Man režiséra Marca Webba.

V roce 1961 si vzal Janet Templetonovou, se kterou má tři syny a dceru, z nichž všichni jsou herci: Emilio, Ramón, Carlos a Renée. Carlos se rozhodl změnit si jméno a začal si říkat Charlie Sheen. Objevil se také jako hostující hvězda v jedné epizodě Two and a Half Men, kde hrál otce Charlieho sousedky Rose. Má celkem deset vnoučat a dvě pravnoučata. V roce 2011 oslavil 50. výročí svatby.

Foto: NBC


Hraje v

Seriál Role Od roku Do roku Počet sezón
Grace and Frankie Robert Hanson 2015 2021 7

Filtr seriálů