Mary Steenburgen

Mary Steenburgen

Celé jméno: Mary Nell Steenburgen
Místo narození: Newport, Arkansas, USA
Známé projekty: Melvin a Howard, Návrat do budoucnosti III, The Last Man on Earth

Datum narození: 8.2.1953 (71 let)

Mary Steenburgen je americká herečka, zpěvačka a textařka, která se narodila roku 1953 v Newportu. Její otec Maurice Hoffman Steenburgen se živil prací u vlakové společnosti, zatímco její matka Nellie Mae Steenburgen byla školní tajemnicí. Společně s ní vychovávali i její sestru Nancy, která se živí jako učitelka.

Pokud bychom měli hledat její kořeny, tak zjistíme, že její předci pochází z Nizozemí, Anglie, Skotska a Walesu. Vzdělávala se na Hendrix College, kde se zaměřovala na drama. Herectví milovala už od doby, kdy byla součástí dramatického kroužku.

Jakmile se herečka odstěhovala roku 1972 do New Yorku, aby tu pracovala i studovala, tak si jí všiml herec Jack Nicholson, který ji obsadil do svého filmu Utečeme na jih. Tím odstartovala její dlouhá kariéra, přičemž po této roli začala být obsazována do jednoho filmu za druhým.

Snímek měl premiéru v roce 1978, ale hned poté se herečka objevila v další velké roli – tentokrát si zahrála Amy Robbins v romantickém filmu Čas po čase. Následující rok se objevila v oceňovaném filmu Melvin a Howard, kde si zahrála Lyndu Dummar. Tato role je dodnes považována za její nejvýznamnější, protože za ni získala Oscara v kategorii Nejlepší herečka ve vedlejší roli. Kromě toho získala i další ceny za hraní této postavy.

I její další role byly velké, objevila se například ve filmech Sex noci svatojánské, Romantická komedie, Cross Creek, Srpnové velryby, Smrtící dech zimy, Konec trati, Rodičovství a Královna krásy. Ve všech těchto filmech měla přední role.

Na přelomu 80. a 90. let se proslavila jako Clara Clayton ve třetím díle Návratu do budoucnosti. Roli si následně zopakovala v letech 1991–1992 v animovaném seriálu Back to the Future. Mezi její další velké role patří postavy z filmů Philadelphia, Co žere Gilberta Grapea, Moje letní story, Clifford, Luční harfa a Bělásek.

Na konci 90. let měla velké role ve dvou minisériích. Jako Mary Gulliver se objevila v Gulliver's Tra­vels, zatímco si Naamah zahrála v Noah’s Ark. Kromě toho se v letech 1996–1997 objevila v seriálu Ink, kde ztvárnila Kate Montgomery.

Po roce 2000 začínala její popularita slábnout, respektive byla obsazována i nadále, ale už ne tak často a více se zaměřovala na televizní filmy a seriály. Zahrála si například ve snímcích Piknik, Dům života, Sluneční země, Vánoční skřítek, Čekání na štěstí, Láska všechno překoná, Mrtvá dívka, Inland Empire, Mé druhé já, Čtvery vánoce, Bratři z donucení, V elektrizující mlze, Open Road, Návrh, Morganovi, Dirty Girl, Frajeři ve Vegas, První Píseň, Sedm dní v pekle, A Walk in the Woods, Kniha lásky, Katie se loučí, Dean, I Do… Until I Don't a Dámský klub.

Výčet filmů by byl pochopitelně delší, ale výše jsme zmínili alespoň ty největší projekty. Jak již ale bylo řečeno, v poslední době se čím dál více zaměřuje na seriály. Už v letech 2003–2005 pravidelně vystupovala v seriálu Joan of Arcadia, kde působila jako Helen Girardi.

Následně měla menší role v seriálech Bored to Death, 30 Rock, Wilfred a Togetherness. V letech 2014–2015 se věnovala seriálu Justified, kde se objevila jako Katherine Hale. Roku 2015 byla navíc obsazena do seriálu The Last Man on Earth, kde až do roku 2018 hrála jednu z hlavních postav, a to konkrétně Gail Klosterman.

Zatímco hrála tuto postavu, tak se věnovala i jiným rolím. V menších rolích jsme ji mohli vidět v seriálech Orange Is the New Black, Blunt Talk a Curb your Enthusiasm. V letech 2019–2020 se objevila v seriálu Bless the Harts a roku 2020 zamířila do seriálu Zoey's Extraor­dinary Playlist, kde hraje Maggie.

Roku 2007, brzy poté, co podstoupila menší operaci ruky, se začala zajímat o hudbu, a proto začala chodit na různé lekce. Díky tomu se jí podařilo do roku 2013 napsat téměř 50 textů písní, které zazněly ve světě.

Roku 1980 si vzala za muže herce Malcolma McDowella, kterého poznala na natáčení filmu Čas po čase. Narodily se jim dvě děti, ale pár se nakonec roku 1990 rozvedl. Společně mají syna Charlieho McDowella, který se živí jako scenárista a režisér, a Lilly McDowell, která je příležitostnou herečkou. Díky své dceři je už od roku 2012 babičkou, protože má vnučku Clementine Mae Walton. Následně si roku 1995 herečka vzala za muže herce Teda Dansona, kterého poznala na natáčení filmu Pontiakem k měsíci. Svoji jsou dodnes.

Mary Steenburgen aktuálně bydlí se svou rodinou v Los Angeles, kde se ve volném čase věnuje podpoře umění a humanitárních činností. Roku 2006 obdržela čestný doktorát na Lyon College. Její blízkou přítelkyní je dřívější kandidátka na post americké prezidentky Hillary Clinton. Ona a její manžel zároveň byli na Maryině druhé svatbě.

Foto CC BY-SA 3.0 Angela George, Wikimedia Commons


Hraje v

Seriál Role Od roku Do roku Počet sezón
The Last Man on Earth Gail Klosterman 2015 2018 4

Filtr seriálů