Maryam d'Abo

Maryam d'Abo

Celé jméno: Maryam d'Abo
Místo narození: London, England, UK
Známé projekty: The Living Daylights, The Point Men, Helen of Troy

Datum narození: 27.12.1960 (63 let)

Narodila se v Londýně gruzínské matce Nino Kvinitadzeové a anglo-holandskému otci Peteru Claudu Hollandovi d'Abo, pocházejícímu ze šlechtické rodiny z West Wrattingu v Cambridgeshire.

Od osmi let d'Abo kreslila, ale ve třinácti letech se chtěla stát herečkou. Během školní docházky v Ženevě se připojila k amatérskému divadelnímu souboru. V osmnácti letech se rozhodla absolvovat základní kurz na London College of Printing, ale toto studium přerušila, aby mohla navštěvovat dramatickou školu v Drama Centre London. Po jednom semestru odešla, aby mohla debutovat u filmu.

D'Abo debutovala na filmovém plátně v nízkorozpočtovém sci-fi hororu Xtro (1982), kde hrála francouzskou au-pair Analise Mercier, která se stane lidskou inkubátorkou pro mimozemšťana. Objevila se ve filmu Until September (1984) a měla malé role v televizních minisériích podle románů Sidneyho Sheldona Master of the Game (1984) a If Tomorrow Comes. Objevila se také ve filmu White Nights (1985) oscarového režiséra Taylora Hackforda a v roli ženy nalévající šampaňské na loveckém večírku v oscarovém snímku Out of Africa (1985), který režíroval oscarový Sydney Pollack.

D'Abo si zahrál hlavní roli ve filmu The Living Daylights (1987) jako Kara Milovy, milá a zranitelná československá violoncellistka a rádoby odstřelovačka, která se zamiluje do Jamese Bonda. V souvislosti s filmem se objevila také na obálce Playboye s bondovskou tématikou.

V listopadu 2003 se d'Abo provdala za Hugha Hudsona, na Oscara nominovaného britského režiséra. V roce 2007 se d'Abo podrobila operaci, ze které se zotavila.

Foto: MGM


Hraje v

Seriál Role Od roku Do roku Počet sezón
James Bond Kara Milovy 1987 1987 1

Filtr seriálů