Matthew Goode

Matthew Goode

Celé jméno: Matthew William Goode
Místo narození: Exeter, Devon, Velká Británie
Známe projekty: Downton Abbey, The Crown, Imitation Game

Datum narození: 3.4.1978 (41 let)

Britský herec Matthew Goode se narodil v Devonu jako nejmladší z pěti dětí. Má tři bratry a jednu sestru. Jeho otec je vystudovaný geolog a matka zdravotní sestra, která ho v hraní odmalička podporovala. Pracovala jako divadelní režisérka a její syn se tak jako dítě často objevoval v jejích představeních. Jeviště se mu zalíbilo natolik, že se rozhodl činohru i studovat – na univerzitě v Birminghamu a později na akademii Webber Douglas v Londýně, což následně zužitkoval v divadle, kde se snažil prosadit.

Pak se na něj ale usmálo štěstí, když se mu v roce 2004 podařilo vyhrát konkurz na roli v americké komedii Hon za svobodou s Mandy Moore. Tím si získal popularitu především v Hollywoodu. Vrátil se ale do rodného hnízda, kde se objevil v několika televizních filmech z produkce BBC.


Zanedlouho poté mu zaklepal na dveře renomovaný režisér Woody Allen s nabídkou zahrát si v jeho dramatu MATCH POINT – HRA OSUDU. Ve stejném roce byl také vidět v netypické komedii SVATBA VE TŘECH. Představoval v ní muže, jehož manželka se v podání Piper Perabo zamiluje do jiné ženy. Následoval film VE STÍNU BEETHOVENA s Edem Harrisem a Diane Kruger.

Embed from Getty Images

Následně se objevil v seriálu Downton Abbey, kde ztvárnil druhou osudovou lásku lady Mary Crawley. Poté následovala další seriálová role v neméně slavném seriálu The Crown, v němž si vzal sestru královny Alžběty, princeznu Margaret.

V seriálové tvorbě i nadále pokračuje a nyní účinkuje v novém fantasy seriálu A Discovery of Witches. Ve filmu se mu zatím v hlavní roli tolik prorazit nepodařilo.

O jeho osobním životě se sice nikde moc nedozvíme, ale je šťastně ženatý se Sophie Dymoke. Spolu mají tři děti. Jeho oblíbenou skupinou je Coldplay. Účinkoval také v dokumentu o víně, které je jeho velkou vášní.


Hraje v

Žánr

Akční · Animovaný · Detektivní · Dětský · Dobrodružný · Dokumentární · Drama · Erotický · Fantasy · Historický · Hororový · Hudební · Katastrofický · Komedie · Komiksový · Krimi · Lékařský · Mysteriózní · Nadpřirozený · Parodie · Politický · Právnický · Psychologický · Reality show · Rodinný · Romantický · Sci-fi · Soap opera · Špionážní · Sportovní · Talk show · Thriller · Válečný · Western · Životopisný

Rok vzniku

starší · 2000 · 2001 · 2002 · 2003 · 2004 · 2005 · 2006 · 2007 · 2008 · 2009 · 2010 · 2011 · 2012 · 2013 · 2014 · 2015 · 2016 · 2017 · 2018 · 2019 · 2020 · 2021 · 2022

Počáteční písmeno

123 · A · B · C · D · E · F · G · H · I · J · K · L · M · N · O · P · Q · R · S · T · U · V · W · X · Y · Z