Matthew McConaughey

Matthew McConaughey

Celé jméno: Matthew David McConaughey
Místo narození: Uvalde, Texas, USA
Známé projekty: Klub poslední naděje, Interstellar, True Detective

Datum narození: 4.11.1969 (54 let)

Matthew McConaughey je známý americký herec původem z Texasu. Narodil se jako třetí syn matce Mary Kathleen McConaughey a otci Jamesi Donaldovi McConaugheyovi. Jeho matka se živila jako učitelka a jeho otec zase jako majitel čerpací stanice a dokonce byl členem týmu Green Bay Packers v americkém fotbale. Mattovi rodiče měli problémy ve svém vztahu, proto se několikrát rozvedli, ale vždy se k sobě vrátili.

Matthew vyrůstal v Texasu, kde chodil na vysokou školu. Původně si budoval právnickou kariéru, ale říká se, že v okamžiku, kdy si přečetl knihu The Greatest Salesman In The World od Oga Mandina, tak zjistil, že se bude živit herectvím.

Herecká kariéra Matthewa McConaugheye je plna skutečně velkých rolí. Svou kariéru započal roku 1991, kdy se objevil v několika reklamách, studentských filmech a dokonce si zrežíroval nějaké krátké filmy. Poté se začal objevovat ve filmech, kde však ztvárňoval vedlejší role, na hlavní role si musel ještě počkat.

Za jeho první filmovou roli se dá považovat účast ve filmu Omámení a zmatení z roku 1993. O rok později si zahrál větší roli ve filmu Masakr v Texasu, film však neměl úspěch, a tak se Matthew ani takto nedokázal prosadit. Přes několik dalších rolí se dostal k osudovému roku 1996, kdy se jeho kariéra zlomila. Nejprve byl obsazen do filmu Osamělá hvězda, kde získal několik nominací, a hned poté získal hlavní roli mladého právníka Jakea Tyllera Brigance ve filmu Čas zabíjet.

Od roku 1996 jakoby se roztrhl pytel s velkými rolemi, protože Matthew byl od té doby obsazován do hlavních rolí. Hned roku 1997 si zahrál hlavní roli ve filmu Kontakt a podstatnou vedlejší roli ve filmu Amistad.

Toto přelomové období mělo však brzký pád, který pro Matthewa naštěstí nebyl totální. Roku 1998 přišla slabá hlavní role ve filmu Newton Boys a další rok komediální role ve filmu Ed TV. Roku 2000 se objevil ve válečném drama Ponorka U-571, o rok později si střihl vedlejší roli ve filmu Třináct rozhovorů o tomtéž a poté se ještě stihl objevit v hlavních rolích Svatby podle Mary a Lovec démonů. Tyto dva poslední projekty se počítají za Mattovi slabší snímky.

Hlavním problémem bylo, že Matthew začínal přecházet na romantické komedie, místo toho, aby pokračoval ve svých úspěšných dramatech. Ve filmech Jak ztratit kluka v 10 dnech, Ďáblíci a Sahara si sice zahrál hlavní role, jednalo se však o nepříliš povedené role. V tomto období se sice ukázal v dobrém světle v drama filmech Maximální limit a Návrat na vrchol, ale hned poté se vrátil ke svým komediím jako Lemra líná, Tropická bouře, Surfařská svoboda, Bláznovo zlato a Bejvalek se nezbavíš.

Psal se rok 2009 a Matthew si dal pauzu od herectví. Velký návrat se konal roku 2011, kdy se dostal opět na pořádnou úroveň. Toho roku si zahrál hlavní role v dramatech Zabiják Joe a Obhájce, kde podal famózní herecký výkon. Ještě si téhož roku stihl zahrál v komedii Bernie.

(Matthew McConaughey jako Rustin Cohle v seriálu Temný případ. Foto: HBO)

Matthew opět začínal sbírat pořádné hlavní role a jeho kariéra se dostávala pomalu na vrchol. Roku 2012 si zahrál hlavní roli Muda ve filmu Bahno v Mississippi, poté se objevil v krátké roli ve filmu Vlk z Wall Street a zahrál si Rona Woodroofa ve filmu Klub poslední naděje. Tato role se stala jeho vrcholovou, protože mu vynesla Oscara i Zlatý glóbus.

Rok 2014 se nesl v duchu veleúspěšných projektů. Nejprve jsme se jej dočkali v první řadě seriálu True Detective, kde si zahrál detektiva Rusta Cohlea. O půl roku později si Matthew zahrál hlavní roli ve filmu Interstellar od režiséra Christophera Nolana, kde podal opět famózní výkon.

Do budoucna má Matthew v plánu mnoho projektů. Roku 2015 jej uvidíme ve filmu The Sea of Trees a na další rok má naplánované filmy Thunder Run, The Free State of Jones, Kubo and the Two Strings, Hammer Down a Gold.

Matthew za svůj život vystřídal spoustu hereckých partnerek. Ve vztahu byl s Ashley Judd, Sandrou Bullock, Penélope Cruz, Sallii Richardson či Janet Jackson. V současné době žije v Malibu se svou manželkou, brazilskou modelkou, Camilou Alves, se kterou má tři děti – syna Leviho Alvese McConaugheyho (nar. 2008), dceru Vidu Alves McConaughey (nar. 2010) a syna Livingstona Alvese McConaugheyho (nar. 2012).

Je známo, že Matthew je velkým fanouškem Houston Astros, zároveň přispívá na charitu a podporuje nadaci pro dospívající děti. Zajímavostí je, že byl Matthew zvažován do hlavní role filmu Titanic, roli však získal Leonardo DiCaprio.

Foto CC BY-SA 3.0 Avda, Wikimedia Commons


Hraje v

Seriál Role Od roku Do roku Počet sezón
True Detective Rustin Cohle 2014 2014 1

Filtr seriálů