Noel Clarke

Noel Clarke

Celé jméno: Noel Anthony Clarke
Místo narození: Londýn, Anglie, Velká Británie
Známé projekty: Doctor Who, Star Trek: Do temnoty

Datum narození: 6.12.1975 (48 let)

Neolova kariéra

Noel se narodil a vyrůstal v západním Londýně, kde chodil do základní a střední školy a pak i na vysokou. A byla to právě škola, kde Noel objevil svou lásku k hraní a začal dělat tu jedinou věc, kterou opravdu chtěl.

Noel se tak od roku 1999 začal objevovat v menších rolích v méně známých filmech či seriálech jako Metrosexuality, Casualty, Adventure Inc. a další. První stálejší rolí se stal Wyman Norris v seriálu Auf Wiedersehen, Pet, kde si zahrál ve čtrnácti epizodách. Za svou práci na prknech vyhrál v roce 2003 cenu Laurence Olivier Award v kategorii „Nejslibnější nováček“ za jeho výkon ve hře Where Do We Live v Royal Court Theatre.

Svou spisovatelskou kariéru započal v roce 2005, když napsal scénář k filmu Kidulthood, který vyšel o rok později. Díky jeho úspěchu pak režíroval i hrál v jeho pokračování Adulthood, které spatřilo světla světa o další dva roky později. Noel svou první režisérskou zkušenost popsal: „První režírování byla opravdová výzva a čas od času vyčerpávající. Učíte se krůček po krůčku a když jste ochotni dělat věci a stát si za tím, tak se to vyplatí.“ V roce 2010 pak opět usedl za psací stůl a posléze na režisérskou stoličku filmu 4. 3. 2. 1, kde se objevilo několik známých tváří z Doctorova universa jako Michelle Ryan (lady Christina de Souza), Camille Coduri (Jackie Tyler), Nicholas Briggs (hlas Daleků) a Emma Roberts, dcera Erica Robertse, který hrál Vládce ve filmu Doctor Who z roku 1996.

K jeho posledním projektům patří zatím neznámá role v nepojmenovaném filmovém pokračování Star Treku J.J. Abramse, které přilétne do kin 17. května 2013. Jediné, co je známo, je, že Noelova postava je rodinný typ s ženou a malou dcerkou. Noel o své spolupráci na Star Treku pověděl: „Jen jsem sledoval a učil se. Přikyvoval jsem, usmíval se, byl jsem slušný jen jak jsem mohl a pak se vrátil domů. Nikdy přesně nevíte, jaký rozpočet stojí za takovou věcí, ale máte představu. Myslím, že by to vydalo tak na 120 filmů.“

(Noel Clarke jako Mickey Smith v seriálu Doctor Who)

Práce s Doktorem

Ve světě Doctora Who je Noel nejznámější díky své postavě Mickeyho Smithe, přítele tehdejší Doktorovy společnice Rose, ale vidět jsme ho mohli i jako jeho alterego z jiného vesmíru Rickyho. Poprvé se objevil jako vedlejší postava v prvním dílu Rose a tento status mu zůstal až do epizody School Reunion, kdy byl povýšen na status společníka a stal se tak současně i historicky prvním Doktorovým společníkem černé pleti.

Doktora i Rose však záhy v dvojdílu Rise of the Cybermen/The Age of Steel opustil a zůstal žít jako Ricky v alternativním vesmíru. Svou roli si však ještě zopakoval v dílech Journey´s End a druhé části speciálu The End of Time. Další prvenství získal, když napsal scénář k epizodě Combat v doctorském spin-offu Torchwood a stal se prvním hercem, který napsal scénář k oficiální epizodě ze světa Doctora Who.

Filtr seriálů