Norman Burton

Norman Burton

Celé jméno: Norman Burton
Místo narození: New York City, New York, USA
Známé projekty: Planet of the Apes, Diamonds Are Forever, Save the Tiger

Datum narození: 5.12.1923Datum úmrtí: 29.11.2003 (79 let)

Jeho filmová a televizní kariéra byla dlouhá a poměrně úspěšná, ale nikdy nedosáhl většího uznání. Hrál gorilu, ve vědeckofantastickém filmu Planet of the Apes a objevil se také jako armádní důstojník v druhém pokračování Escape from the Planet of the Apes (1971). Ve filmu je patrně nejznámější jeho nekonvenční role Felixe Leitera ve filmu o Jamesi Bondovi Diamonds Are Forever (1971). V akčním snímku The Towering Inferno (1974) si zahrál nešťastného inženýra Willa Giddingse, z pozdějších filmů jmenujme například The Gumball Rally (1976), Crimes of Passion (1984) a Deep Space (1988). Ve slasheru Fade To Black (1980) si zahrál zlého šéfa Dennise Christophera.

Na televizní obrazovce je známý především díky roli vedoucího Joea Atkinsona ve druhé sezóně dobrodružného fantasy seriálu podle The New Adventures of Wonder Woman s Lyndou Carterovou v hlavní roli. Na jaře 1978 si také zahrál Burta Dennise v komedii The Ted Knight Show a v roce 1988 se objevil jako generál George Marshall v televizní minisérii War and Remembrance. Po celý život byl Burton vyznavačem metodické školy herectví a vyučoval metodické herectví v kalifornském Lakeside.

Burtonovi chybělo pouhých šest dní do osmdesátých narozenin, když zemřel v důsledku autonehody při návratu z mexického Ajijicu poblíž hranice států Kalifornie a Arizona.

Foto: MGM


Hraje v

Seriál Role Od roku Do roku Počet sezón
James Bond Čtvrtý Felix Leiter 1971 1971 1

Filtr seriálů