Patricia Clarkson

Patricia Clarkson

Celé jméno: Patricia Davies Clarkson
Místo narození: New Orleans, Louisiana, USA
Známé projekty: House of Cards, Sharp Objects, Lars and the New Girl

Datum narození: 29.12.1959 (64 let)

Patricia Clarkson je americká herečka. Narodila se v New Orleans v Louisianě jako dcera Jackie Clarkson, neworleanské političky a členky městské rady, a Arthura Clarksona, školního administrátora na Louisiana State University School of Medicine. Má čtyři sestry. Na Louisiana State University studovala logopedii, později ovšem přestoupila na Fordham University v New Yorku, kde promovala s vyznamenáním, a na Yale School of Drama poté získala titul magistr umění.

V raném období kariéry vystupovala ve vedlejších rolích v populárních filmech. Její první rolí byla v roce 1987 manželka Kevina Kostnera ve filmu Neúplatní. Její průlomovou rolí byla Greta ve Vrcholném umění (1998), bývalá německá modelka a drogově závislá lesbička, za kterou získala velkou chválu. O hraní řekla: „Do každé role vložím vše, a to je dobře, protože hraní je to jediné, co umím.“ Objevila se ve filmech Zelená míle (1999), Daleko od nebe (2002), Dobrou noc a hodně štěstí (2005) a Lars a jeho vážná známost (2007). Objevila se ve čtvrté řadě seriálu Parks and Recreation.

V roce 2002 získala cenu Emmy za Nejlepší hostující herečku v dramatickém seriálu za Six Feet Under. V roce 2003 si vysloužila chválu kritiků a Zvláštní cenu poroty na Filmovém festivalu v Sundance za práci ve čtyřech filmech (All the Real Girls, The Baroness and the Pig, The Station Agent a Pieces of April). Ten samý rok byla za Pieces of April nominovaná na Oskara v kategorii Nejlepší herečka ve vedlejší roli.

Na své rodné město herečka stále nedá dopustit. V roce 2009 se vrátila do New Orleans při příležitosti znovuotevření divadla Mahalia Jackson Theatre for the Performing Arts a po výbuchu na ropné plošině Deepwater Horizon v Mexickém zálivu publikovala článek v časopise OnEarth.

Patricia Clarkson se nikdy neprovdala a nemá děti. V roce 2016 řekla v rozhovoru pro The Guardian: “Nikdy jsem se nechtěla vdát, nikdy jsem nechtěla děti – nemám na to gen.”


Hraje v

Seriál Role Od roku Do roku Počet sezón
Sharp Objects Adora Crellin 2018 1

Filtr seriálů