Patrick Duffy

Patrick Duffy

Celé jméno: Patrick George Duffy
Místo narození: Townsend, Montana, USA
Známé projekty: Dallas, Step by Step, The Bold and the Beautiful

Datum narození: 17.3.1949 (75 let)

Americký herec Patrick Duffy patří mezi legendy seriálového průmyslu. Jedná se o velmi známého herce, který si získal spoustu fanoušků a fanynek i v České republice. Jak již bylo zmíněno, znám je především díky svým seriálovým rolím, díky kterým se prosadil vskutku nejvíce.

Narodil se roku 1949 ve státě Montana, konkrétně ve městě Townsend. Jeho rodiče Terence a Marie Duffyovi vlastnili hospodu, kterou i sami vedli. Jejich hospoda se však pro ně nakonec stala osudná, protože roku 1986 zde byli oba zavražděni. Herce to tehdy velmi zasáhlo, nicméně se z jejich smrti dokázal dostat, a to údajně díky buddhismu, který vyznává.

Z rodného města se odstěhoval po studiu na základní škole, protože střední školu studoval v Everettu ve státě Washington. Už zde se dostal k herectví a stal se součástí různých hereckých kroužků. Poté se zaměřil na vysokoškolské vzdělání, konkrétně studoval na University of Washington, odkud odešel roku 1971 s titulem v oboru drama.

Na počátku své kariéry byl skutečným univerzálem, protože se kromě divadelních her, seriálů a filmů zajímal i o balet, operu a orchestry. Dále dokonce chodil i na lekce pantomimy. Tyto zkušenosti však moc nezužitkoval, protože brzy začal vystupovat v seriálech.

Jeho první role byly poměrně výrazné, i když byly malé. Kariéru zahájil roku 1974, přičemž první větší roli si zahrál už roku 1977. Šlo o postavu Marka Harrise, kterého si střihl v seriálu Man from Atlantis. Jeho nadcházející role však představovala to pravé ořechové.

Roku 1978 byl obsazen do své jednoznačně největší role, zahrál si totiž Bobbyho Ewinga v seriálu Dallas, který se vysílal až do roku 1991. S jeho postavou se zároveň pojí i nejslavnější smrt v dějinách seriálové tvorby. Roku 1985 již Duffy nechtěl pokračovat ve své roli, a proto tvůrci usmrtili jeho postavu. Diváci však tehdy byli jeho smrtí natolik šokováni, že se bouřili proti tomuto činu. Tvůrci se tudíž nakonec dohodli s hercem a ten vystupoval v seriálu i nadále, přičemž smrt jeho postavy nakonec byla pouhým snem.

K této roli se však Duffy vrátil později ještě jednou. V letech 2012–2014 vzniklo pokračování, které se již nesetkalo s tak velkým úspěchem, a proto bylo ukončeno po pouhých třech řadách. Nicméně ani toto pokračování po tolika letech nijak nezkazilo Duffyho renomé.

V letech 1978–1991 se tedy nejvíce věnoval seriálu Dallas, avšak v té době se také objevil v několika televizních filmech jako například Vražedné svádění. Ihned po Bobbym Ewingovi se však dočkal další ústřední role – roku 1991 byl obsazen do rodinného sitcomu Step by Step, kde až do roku 1998 hrál Franka Lamberta, otce rodiny.

Touto rolí však jeho aktivní kariéra skončila. Duffy se sice i nadále věnuje seriálovým a filmovým rolím, nicméně ty už nejsou tak velké jako jeho předchozí. Podílel se ještě například na filmech Nedívej se za sebe, Zamilovaní sousedé, Opuštěný kaňon či Texaský bordel.

Dále má na svém kontě několik animovaných postaviček, kterým propůjčil svůj hlas. V letech 2006–2011 se věnoval hrané roli v seriálu The Bold and the Beautiful, kde vystupoval jako Stephen Logan. Poté jsme ho ještě mohli vidět například v seriálu Welcome to Sweden, kde si zahrál Waynea Evanse.

Jeho manželkou se roku 1974 stala Carlyn Rosser, se kterou byl ženatý až do roku 2017, kdy zemřela. Zajímavostí je, že se poznali v autobusu. Žili kousek od Eagle Pointu v Oregonu, přičemž spolu mají syny Padraica Terence Duffyho a Conora Fredericka Duffyho (mladší syn Conor se taktéž věnuje herectví). Kromě toho má Duffy i čtyři vnoučata.

Duffy se kromě herectví velmi zajímal o režiséra, z této pozice natočil 30 dílů Dallasu, 49 dílů Step by Step a čtyři díly Major Crimes. Dříve ve svém volném čase sbíral staré panenky a dětské knížky. Má rád golf, umí hrát na klavír a jeho hereckou mentorkou byla dnes již zesnulá Barbara Bel Geddes.

Foto CC BY-SA 2.0 iDominick, Wikimedia Commons


Hraje v

Seriál Role Od roku Do roku Počet sezón
Welcome to Sweden Wayne Evans 2014 2015 2
Step by Step Frank Lambert 1991 1998 7

Filtr seriálů