Quinta Brunson

Quinta Brunson

Celé jméno: Quinta Brunson
Místo narození: West Philadelphia, Filadelfie, Pensylvánie, USA
Známé projekty: Abbott Elementary, A Black Lady Sketch Show, Big Mouth

Datum narození: 21.12.1989 (34 let)

Brunsonová se narodila a vyrostla v západní Filadelfii. Její jméno znamená ve španělštině „pátá“ a označuje, že je nejmladší z pěti dětí. Její matka Norma Jean Brunsonová učila v mateřské škole. Byla vychována jako svědkyně Jehovova.

Sama sebe popsala jako „posedlou“ komedií už v době, kdy navštěvovala Charter High School for Architecture & Design, a svůj zájem o ni rozvíjela tím, že navštěvovala hodiny improvizace. Brunsonová navštěvovala Temple University a ve druhém ročníku navštěvovala kurzy v Second City v Chicagu. Krátce poté školu opustila, aby se mohla věnovat komediální kariéře.

Brunsonová si původně získala fanoušky na internetu tím, že v roce 2014 zveřejnila komediální videa na svém Instagramu. zejména její série Girl Who Has Never Been on a Nice Date se stala virální a rozšířila její digitální fanouškovskou základnu. Poté pracovala jako producentka videí pro BuzzFeed Video poté, co pro tuto společnost nejprve pracovala na volné noze.

V roce 2016 prodala dva webové seriály jako vývojový partner společnosti BuzzFeed Motion Pictures: jeden komediální scénář s názvem Broke pro Youtube Red, který napsala, produkovala a v němž si zahrála; druhý, Up for Adoption, produkovala videoplatforma go90 společnosti Verizon, v němž si také zahrála. Výkon Brunsonové ve filmu Broke byl v roce 2017 nominován na Streamy Awards za nejlepší herecký výkon v komedii.

V roce 2019 se objevila jako doktorka Charli Collier a její sestra-dvojče Laila v nadpřirozeném komediálně-dramatickém seriálu iZombie a také namluvila několik postav v animovaném seriálu Lazor Wulf. Na podzim téhož roku začala spoluúčinkovat a psát v komediálním skečovém seriálu HBO A Black Lady Sketch Show po boku Robin Thedeové, Gabrielle Dennisové a Ashley Nicole Blackové, ale druhou sezónu opustila kvůli konfliktům s rozvrhem. V roce 2020 spoluúčin­kovala v animovaném seriálu Syfy Magical Girl Friendship Squad po boku Anny Akany.

Od května 2021 začala hrát v seriálu Abbott Elementary. Brunsonová je také scenáristkou, spoluproducentkou. Brunsonová získala pochvalu za to, že do televizního vysílání přinesla nový přístup díky seriálu Abbott Elementary, pojmenovanému podle její skutečné bývalé učitelky na střední škole, paní Abbottové. Za první sezónu seriálu byla zařazena do žebříčku 100 nejvlivnějších lidí roku 2022 časopisu Time. V červenci 2022 Brunsonovou a televizi ABC zažalovala spisovatelka Christine Davis v případu porušení autorských práv, v září 2022 Brunsonová za tento seriál získala cenu Emmy za vynikající scénář ke komediálnímu seriálu, čímž se stala první černoškou, která tuto cenu získala samostatně. V srpnu 2022 podepsala víceletou smlouvu s Warner Bros Television, koprodukčním studiem svého seriálu Abbott Elementary.

V září 2021 se provdala za obchodního manažera Kevina Jaye Anika.

Foto: Instagram


Hraje v

Seriál Role Od roku Do roku Počet sezón
Abbott Elementary Janine Teagues 2021 2

Filtr seriálů