Richard Ayoade

Richard Ayoade

Celé jméno: Richard Ellef Ayoade
Místo narození: Hammersmith, Londýn, Anglie, Velká Británie
Známé projekty: The IT Crowd, Sousedská hlídka, Apple & Onion

Datum narození: 23.5.1977 (47 let)

Richard Ayoade je britský herec, komik, tvůrce a scenárista, který se narodil roku 1977 v Londýně. Jeho otec je původem z Nigérie, zatímco jeho matka je rozená Norka. Brzy po jeho narození se celá rodina přestěhovala do Ipswitche, kde budoucí herec strávil své mládí.

Už ve svých patnácti letech se velmi zajímal o filmařinu, a proto mu bylo jasné, čemu se bude věnovat. Kromě toho se z něj také stal i velký milovník knih. Nejdříve studoval na St Joseph's College v Ipswichi a poté zamířil na St Catharine's College v Cambridge.

Na škole se však překvapivě nevěnoval hraní, ale studiu práv. Respektive tu navštěvoval dramatické kluby, nicméně jeho hlavním zaměřením byla již zmiňovaná práva. Dnes tvrdí, že právu vůbec nerozumí, a proto, kdyby se mu chtěl začít věnovat, musel by ho opět vystudovat.

Po studiích však měl rozhodnuto, čemu se hodlá věnovat. Prorazit se mu povedlo v televizi, pro kterou nejenom hrál, ale zároveň i psal scénáře. Co se týče psaní, věnoval se například seriálům a pořadům jako Bruiser, Garth Marenghi's Dar­kplace či Man to Man with Dean Learner. Na svém kontě má však spoustu dalších projektů.

Diváci ho znají mnohem více jako herce. Nejdříve se objevoval ve vedlejších rolích, větší získával jen ve svých vlastních projektech, nicméně jakmile přišel rok 2006, tak se ihned prosadil. V tomto roce totiž získal roli podivného ajťáka Maurice Mosse, kterého dnes poznávají lidé z celého světa. Zahrál si ho v letech 2006–2013 v seriálu The IT Crowd.

Kromě svých vlastních projektů se věnoval i jiným rolím, především komediálním. Prosadil se například ve filmech Bunny a býk, Sousedská hlídka či Paddington 2. Dále jsme ho mohli vidět v komediálním seriálu Noel Fielding's Luxury Comedy.

V poslední době se věnuje především televizním kraťasům a dabování animovaných postav. Jeho hlas jsme mohli zaslechnout například v Strange Hill High, Apple & Onion, Danger Mouse, Neo Yokio či LEGO® příběh 2. Menší, ale vydařenou roli si zahrál v seriálu The Mandalorian, kde se roku 2019 objevil jako droid Zero.

Herec je na veřejnosti poměrně aktivní, protože rád komentuje aktuální události. Znám je díky svým kudrnatým černým vlasům a vysoké tónině hlasu. Objevil se v nespočtu stand-up komediích a podílel se na velkém množství hudebních klipů. Roku 2007 si vzal za ženu herečku Lydii Fox, se kterou má tři děti. Společně bydlí v Londýně.

Foto CC BY-SA 2.0 Yusuf Laher, Wikimedia Commons


Hraje v

Seriál Role Od roku Do roku Počet sezón
The IT Crowd Maurice Moss 2006 2013 4

Filtr seriálů