Richard Griffiths

Richard Griffiths

Celé jméno: Richard Thomas Griffiths
Místo narození: Thornaby-on-Tees, North Riding of Yorkshire, Anglie, Velká Británie
Známé projekty: Harry Potter, Pie in the Sky, Piráti z Karibiku: Na vlnách podivna

Datum narození: 31.7.1947Datum úmrtí: 28.3.2013 (65 let)

Herec Richard Griffiths se narodil Jane Denmarkové a Thomasu Griffithsovi. Jeho otec byl ocelář, který taktéž zápasil po hospodách, aby si vydělal peníze, zatímco jeho matka pracovala v obchodě jako skládačka nákupu. Oba jeho rodiče byli hluší, takže se musel už v raném věku naučit znakovou řeč, aby s nimi mohl komunikovat.

Během svého dětství se několikrát pokusil utéct z domova. V patnácti letech zanechal školy a začal pracovat jako vrátný v Littlewoods, ale jeho nadřízený ho nakonec přesvědčil, aby pokračoval ve vzdělání, a tak se Griffiths vrátil do školy. Začal navštěvovat hodiny dramatu na Stockton & Billingham College, a poté nastoupil na školu Manchester Polytechnic School of Drama (dnes Manchester School of Theatre), kde si prohloubil herecké znalosti.

Po dokončení školy získal práci v radiu BBC a pracoval také v několika malých divadlech, pro něž někdy hrál a někdy jim také pomáhal s organizací. Vybudoval si reputaci Shakespearovského klauna tím, jak ztvárnil Constablea v muzikálu Komedie omylů a Falstaffa v komedii Veselé paničky windsorské, kterou hrál s divadelní společností Royal Shakespeare Company. Dále ztvárnil také krále ve hře Jindřich VIII.

Herec se brzo usadil v Manchesteru a začal získávat hlavní role. Nedlouho poté, se začal objevovat v televizi a v roce 1975 přišel úspěch s filmem It Shouldn't Happen to a Vet. Kromě toho si zahrál také v Bird of Prey, The French Lieutenant's Wo­man, Chariots of Fire, Gandhi nebo seriálu Prisoners of Conscience. Dále pak v jeho filmografii najdeme Gorky Park (1983), Withnail and I (1987), King Ralph (1991), Bláznivou střelu 2 a 1/2: Vůně strachu (1991), Guarding Tess (1994) a Ospalou díru (1999). Známý je také díky roli zlého strýčka Vernona Dursleyho v sérii filmů Harry Potter.

Dále jsme ho mohli vidět v roce 2004 v divadelní hře The History Boys za což vyhrál cenu Laurence Oliviera za nejlepšího herce, a o rok později se objevil v seriálu Bleak House. V roce 2008 si zahrál ve hře Equus a následující rok se objevil v The Habit of Art.

V roce 1981 se zvažovalo také o tom, že by herec dostal po Tomu Bakerovi roli Doktora v seriálu Doctor Who, ale bohužel neměl zrovna čas. Dále se uvažovalo, že by se stal osmým Doktorem v roce 1989. Objevil se též v několika adaptacích Stopařově průvodci po Galaxii, včetně filmové verze, a v radiové hře Life, the Universe and Everything, kde propůjčil svůj hlas Slartibartfas­tovi. Mohli jsme ho vidět také ve filmu Pohádky na dobrou noc z roku 2008 nebo jako speciálního hosta v A Muppets Christmas: Letters to Santa.

V roce 2011 ztvárnil krále Jiřího II ve filmu Piráti z Karibiku: Na vlnách podivna a v prvním díle seriálu Episodes si zahrál Juliana Bullarda. O rok později se po boku Dannyho DeVito objevil ve hře The Sunshine Boys.

Griffiths si vzal za manželku Heather Gibsonovou, se kterou neměl žádné děti. V roce 2006 získal na Teesside University doktorát a v roce 2008 byl jmenován referentem Řádu britského impéria. Herec zemřel v roce 2013 na následky operace srdce. Je pohřben na hřbitově St Mary the Virgin v Bearley ve Warwickshire.

Foto: Warner Bros.


Hraje v

Seriál Role Od roku Do roku Počet sezón
Harry Potter Vernon Dursley 2001 2010 5

Filtr seriálů