Robert Pattinson

Robert Pattinson

Celé jméno: Robert Douglas Thomas Pattinson
Místo narození: Londýn, Anglie, Velká Británie
Známé projekty: Harry Potter, Stmívání, Nezapomeň na mě

Datum narození: 13.5.1986 (38 let)

Robert Pattinson je anglický herec, producent, model a hudebník, který se narodil v Londýně Richardu Pattinsonovi, importérovi starých automobilů z USA, a Clare Charltonové, která pracovala pro modelingovou agenturu. Robert má dvě starší sestry, Victorii a zpěvačku Elizabeth.

Do svých dvanácti let navštěvoval Tower House School a poté nastoupil na The Harrodian School. Začal hrát jako herec amatér v Barnes Theatre Company. Brzo byl obsazen do malé role v muzikálu Guys and Dolls, poté byl obsazen do role George Gibbse ve hře Our Town. Objevil se také v hrách Anything Goes a Macbeth. Díky rolím si ho všiml agent, který hledal profesionální herce do hry Tess of the d'Urbervilles.

V roce 2004 se objevil ve vedlejší roli v teveziním německém filmu Království prstenu a v dramatu Jarmark marnosti, ale scény s ním byly vystříhány a objevil se tak jenom v bonusových scénách na DVD. O rok později byl obsazen do role Cedrica Diggoriho ve filmu Harry Potter a ohnivý pohár, díky čemuž si získal popularitu a rozjela se tak jeho kariéra.

V roce 2006 se objevil v psychologickém thrilleru odvysílaném na BBC Four The Haunted Airman, za což si získal pozitivní kritiku, a následující rok se objevil v televizním dramatu The Bad Mother's Handbook.

V roce 2008 získal Robert roli Edwarda Cullena ve filmu Stmívání a prakticky přes noc se z něj stala filmová hvězda. Roli Edwarda Cullena si zopakoval ve všech pokračováních této ságy. Tentýž rok se objevil také v komediálním dramatu How to Be a ztvárnil Salvadora Dalího ve filmu Sin Límites. Objevil se také v krátkometrážním filmu The Summer House, který byl součástí filmu Love & Distrust, jenž se skládal z pěti takovýchto filmů.

V roce 2010 byl výkonným producentem filmu Nezapomeň na mě, ve kterém také hrál. O rok později ztvárnil Jacoba Jankowskeho ve filmu Voda pro slony. V roce 2012 jsme ho mohli vidět ve filmu Cosmopolis. Následující rok se objevil v černobílé reklamě po boku modelky Camille Rowe jako nová tvář Dior Homme Fragrances.

V roce 2014 si zahrál ve futuristickém westernu Cesta a v satirickém dramatu Mapy ke hvězdám. O rok později se objevil po boku Nicole Kidman a Jamese Francoa ve filmu// Královna pouště// a ztvárnil zde T. E. Lawrence. Tentýž rok si zahrál také ve filmu Life, v němž ztvárnil fotografa Dennise Stocka. Dále jsme ho mohli vidět v The Childhood of a Leader. Následující rok se objevil ve filmu Ztracené město Z. V roce 2017 jsme ho mohli vidět v thrilleru Good Time a dále jej budeme moct spatřit ve filmech Damsel, Idol's Eye, High Life a The Souvenir.

Pattinson se od svých dvanácti let věnoval také modelingu, ale s dospíváním už přestal mít další nabídky. V roce 2010 dostal nabídku od Burberry, aby se stal jejich tváří, ale herec nabídku odmítl. V roce 2013 se stal tváří voňavek Dior Homme a objevil se v kampani 1000 LIVES. Spolupráce s Dior i nadále trvá a Robert se objevil také v letních kampaních na rok 2017.

Kromě toho hraje herec na kytaru a klavír a skládá vlastní hudbu. Nazpíval také dvě písně k soundtracku Stmívání s názvem „Never Think“ a „Let Me Sign“. V soundtracku filmu How to Be najdeme tři jeho původní písně. V roce 2017 potvrdil, že se jeho hudba objeví ve filmu Damsel.

Pattinson se věnuje charitativní činnosti a podporuje kampaň Sex Trafficking of Children and Young People a v roce 2010 se podílel na charitativní činnosti pro Hope for Haiti Now: A Global Benefit for Earthquake Relief. O rok později vyzvedl povědomí o rakovině pomocí kampaně The Cancer Bites campaign na Teen Choice Awards. V roce 2013 se přidal k International Medical Corps, zůčastnil se také aukce Go Go Gala organizované organizací GO Campaign a zakoupil zde cello vyrobené z recyklovaného materiálu.

V roce 2014 věnoval podepsané věci pro aukci Prostate Cancer Research Foundation a na aukci pro Royal Flying Doctor Service věnoval své kolo. Účastnil se také ALS Ice Bucket Challenge, která upozorňovala na amyotrofickou laterální sklerózu. V roce 2015 se stal členem Global Goals Campaign, která chce do roku 2030 vymítit chudobu. Tentýž rok se také stal prvním velvyslancem GO Campaign.

V roce 2008 začal chodit s herečkou Kristen Steward, se kterou hrál v sérii Stmívání. V roce 2012 si však Kristen začala s režisérem Rupertem Sandersem. Ten rok se tedy Robert a Kristen rozešli. V roce 2014 začal herec chodit se zpěvačkou FKA Twigs, s níž je od roku 2015 zasnouben.

Foto CC BY-SA 4.0 Maximilian Bühn, Wikimedia Commons


Hraje v

Seriál Role Od roku Do roku Počet sezón
Harry Potter Cedric Diggory 2005 2005 1

Filtr seriálů