Robin Wright

Robin Wright

Celé jméno: Robin Gayle Wright
Místo narození: Dallas, Texas, USA
Známé projekty: House of Cards, Forrest Gump, Wonder Woman

Datum narození: 8.4.1966 (51 let)

Robin dcerou Gayle Gastonové, národní ředitelky kosmetické značky Mary Kay a Freddieho Gaylea Wrighta, farmaceutického manažera. Z Texasu se rodina přestěhovala dál na západ do San Diega ve státě Kalifornie, kde malá Robin vyrůstala. Vystudovala střední školy La Jolla a Taft v Los Angeles. Ve čtrnácti letech nastartovala svou kariéru jako modelka a vystupovala v Paříži i v Japonsku. Stát se herečkou se rozhodla až po vystudování střední.

Její vůbec první a nejznámější role je postava Kelly Capwellové v soap opeře Santa Barbara, kde si mezi lety 1984–1988 zahrála ve více než 500 epizodách. Za tuto roli byla navíc třikrát nominována na ocenění Emmy pro ranní a odpolední a televizní pořady. Během první série se zamilovala do svého hereckého kolegy Danea Whiterspoona, kterého si v roce 1986 vzala. Manželství však netrvalo dlouho a skončilo i s Robininou rolí v Santa Barbaře v roce 1988.


(Nevěsta Robin Wright v seriálu Santa Barbara)

Hned o dva roky později se během natáčení filmu Stav milosti seznámila se svým osudovým mužem Seanem Pennem, za nějž byla od roku 1996 provdaná. Společně s Pennem přijala za své i jeho příjmení (Robin Wright Penn) a vychovali spolu také dvě děti – dceru Dylan Frances a syna Hoppera Jacka, které porodila ve svých 25 a 27 letech. Manželství jí sice vydrželo déle než s prvním manželem, i s Pennem se ale nakonec v roce 2010 nechala rozvést a přestala používat jeho příjmení.

Její herecká kariéra však pokračovala dál za jejího manželství. Po Stavu milosti si zahrála i ve filmech Hračky, Forrest Gump, Vzkaz v láhvi, Vyvolený, Bílý oleandr, Beowulf nebo Na odstřel. Za zmínku také stojí její hlavní roli ve filmu Princezna Nevěsta. Po rozvodu se v roce 2011 objevila ve filmech Moneyball a americké verzi švédské trilogie Muži, kteří nenávidí ženy.

(Robin Wright jako Jenny ve Forrestu Gumpovi s Tomem Hanksem.)

V roce 2013 nastoupila do seriálu House of Cards, který produkovala internetová streamovací služba Netflix. V něm se stala manželkou Kevina Spaceyho a za svou roli ctižádostivé a velmi racionální Claire Underwoodové získala v roce 2013 ocenění Zlatý glóbus. Stala se tak vůbec první ženou, která získala cenu za účinkování ve webovém seriálu. Mezi její další ocenění patří i cena z Mezinárodního filmového festivalu v Locarnu za snímek Nine Lives a Chlotrudisova cena za snímek Sorry, Haters.

Během své kariéry odmítla údajně 14 rolí, z těch nejznámějších jde například o roli Lady Mariany ve filmu Robin Hood: Král zbojníků s Kevinem Costnerem (roli získala Mary Elizabeth Mastrantonio) nebo ve snímku Batman navždy s Valem Kilmerem, kde postavu doktorky Chase Meridianové získala Nicole Kidman.

V roce 2014 se Robin zasnoubila s hercem Benem Fosterem, je mluvčí organizace na boj s nemocí myasthenia gravis a v Texasu jí patří dva ropné vrty. Kromě tohle je také mluvčí Gordieho nadace v Dallasu, která upozorňuje mladé lidi na nebezpečí návykových látek.


Hraje v

Komerční sdělení

Užijte si sledování seriálů naplno

Znáte všechny nové filmy a na svoje oblíbené seriály nedáte dopustit? Určitě máte obrovskou televizi nebo domácí kino, jehož zvuku se nic nevyrovná. Myslíte také na potřebný nábytek ke sledování? Pokud ne, tak pro vás máme skvělou inspiraci.