S. Epatha Merkerson

S. Epatha Merkerson

Celé jméno: Sharon Epatha Merkerson
Místo narození: Saginaw, Michigan, USA
Známé projekty: Law & Order, Chicago Med

Datum narození: 28.11.1952 (71 let)

Sharon Epatha Merkerson se narodila v michiganském Saginaw. Když jí bylo pět, její rodiče se rozešli. V roce 1970 dokončila střední školu Cooley. Poté nastoupila na Východní Michiganskou univerzitu v oboru tance, ale poté přešla na Indiana University Bloomington. V roce 1976 dokončila bakalářský program výtvarného umění v divadle na Wayneově státní univerzitě.

V roce 1978 se přestěhovala do Albany ve státu New York, aby se přidala k divadelní společnosti. Svůj televizní debut si odbyla v roce 1986 v seriálu Pee-wee's Playhouse, kde se v úctyhodných šestnácti dílech objevila jako Reba. V roce 1990 se objevila v 17. díle první řady Law & Order jako žalem zasažená matka jedenáctiměsíčního chlapce, který je omylem postřelen. Její herecké umění ocenila producenti seriálu natolik, že ji vybrali, aby nahradila Danna Floreka jako šéfa detektivní jednotky ve čtvrté řadě. Hrála poručíka Anitu Van Burenovou.

(Obsazení Law & Order, Foto: NBC)

Její sláva začala stoupat, poté co si zajistila hlavní roli ve hře jednoho člověka, Lady Day at Emerson's Bar and Grill. Poté získala nominaci na cenu Tony jako Nejlepší herečka v divadelní hře za ztvárnění Berniece ve hře (oceněné Pulitzerem) The Piano Lesson. V roce 1992 vyhrála cenu Obie za její práci na I'm Not Stupid. Její filmové snímky zahrnují Jacob's Ladder, Loose Cannons, She's Gotta Have It, Terminator 2: Judgment Day a Navy Seals. V roce 2006 vyhrála Zlatý glób, cenu Emmy a cenu Screen Actors Guild za její ztvárnění role ve filmu HBO, Lackawanna Blues. V roce 2007 měla hlavní roli Loly Delaneyové v divadelní hře Come Back, Little Sheba a zajistila ji druhou nominaci na cenu Tony.

1. dubna 2010 bylo oznámeno, že Merkerson opustí po 17 řadách Law & Order na konci dvacáté řady. Ta byla i pro seriál poslední. Celkově se objevila v tomto seriálu v 395 dílech a žádný jiný herec v seriálu nevydržel tak dlouho. V roce 2012 se objevila v Spielbergově filmu Lincoln jako Lydia Hamilton Smithová, hospodyně postavy Tommyho Lee Jonese, kongresmana Thaddea Stevense.

V roce 2015 se přidala k hlavnímu obsazení lékařského seriálu NBC, Chicago Med jako Sharon Goodwinová, šéfka lékařských služeb. V seriálu do dnešní doby hraje.

Foto: CC BY-SA 4.0 Chimaysteve, Wikimedia Commons

.


Hraje v

Seriál Role Od roku Do roku Počet sezón
Chicago Med Sharon Goodwinová 2015 2024 9
Chicago P.D. Sharon Goodwinová 2015 2019 4
Law & Order Anita Van Burenová 1993 2010 17

Filtr seriálů