Simon Russell Beale

Simon Russell Beale

Celé jméno: Sir Simon Russell Beale
Místo narození: Penang, Malajsie
Známé projekty: Spooks, Penny Dreadful

Datum narození: 12.1.1961 (63 let)

Simon Russell Beale je známý britský herec, kterého proslavily zejména divadelní role. Narodil se v Malajsii, kde jeho rodiče působili jako váleční lékaři. Od osmi let ale vyrůstal v Londýně a studoval na St Paul's Cathedral School, kde zpíval v chorálu. Už v mládí měl skvělý hlas, díky kterému získal stipendium na Clifton College v Bristolu a posléze i na univerzitě v Cambridge. Přestože byl v mladých letech ve zpěvu úspěšnější, nakonec přesedlal k herectví.

Ve 14 letech hrál ve školním představení Desdemonu v Shakespearově Othellovi. A tvorba Williama Shakespeara mu nakonec ještě dlouho zůstala velice blízká. Dostal se totiž ke Královské Shakespearovské společnosti, kde se setkal s režisérem a producentem Samem Mendesem, který také stojí za vznikem seriálu Penny Dreadful, v němž Beale hraje. Za roli v Shakespearových hrál získal řadu ocenění.

V roce 2000 Beale obdržel cenu Laurence Oliviera za nejlepší mužský výkon v muzikálu Candide a v roce 2003 tu samou cenu získal i za roli strýčka Váni ve stejnojmenném ruském dramatu. Je také držitelem dvou cen BAFTA: v roce 1998 ho britská akademie zvolila za nejlepšího herce v minisériiA Dance to the Music of Time a v roce 2013 získal ocenění pro nejlepšího herce ve vedlejší roli v historické minisérii The Hollow Crown, kde hrál Falstaffa. V televizi se také objevil v seriálu Mi5.

Beale se v roce 2009 objevil na seznamu Pink List (v roce 2014 přejmenovaném na Rainbow List), kde obsadil 13. příčku mezi nejvlivnějšími homosexuály Velké Británie. Tento žebříček každoročně sestavuje list The Independent.

(Simon Russell Beale. FOTO: Ideas Tap)


Hraje v

Seriál Role Od roku Do roku Počet sezón
Penny Dreadful Ferdinand Lyle 2014 2016 3

Filtr seriálů