Sonny Chiba

Sonny Chiba

Celé jméno: Sadaho Maeda
Místo narození: Fukuoka, Japonsko
Známé projekty: Kill Bill, Rychle a zběsile 3, Battle Royale II

Datum narození: 22.1.1939 (85 let)

Šiniči Čiba, také známý jako Sonny Chiba, je japonský herec, zpěvák, filmový producent a provozovatel bojového umění. Je jedním z prvních herců, kteří získali slávu díky svému umění v bojovém umění, prvně v Japonsku a později i na mezinárodní scéně.

Narodil se jako Sadaho Maeda v japonské Fukuoke a byl třetí dítětem z pěti dětí vojenského testovacího pilota. Ve čtyřech letech byl jeho otec přeřazen do Kimicu, takže se celá rodina přestěhovala. Tam chodil na mladší střední školu, kde mu učitel tělocviku doporučil dělat gymnastiku. Chiba také rád dělal i kolektivní sporty jako baseball a volejbal. Na vyšší střední škole se naplno věnoval gymanstice a ve třetím ročníku vyhrál Národní sportovní festival Japonska. V roce 1957 šel na Sportovní věděckou univerzitu v Nipponu. Byl vážným kandidátem do japonského olympijského týmu, ale nakonec se do něj nedostal, protože utrpěl zranění zad. Jako student univerzity začal studovat bojové umění pod známým mistrem kjokušinského karate Masutacu Ojamem a v roce 1965 získal černý pásek prvního stupně.

Někdy v roce 1960 filmové studio Toei v něm objevilo talent pro herectví. Jeho herecká kariéra začala v televizi – zahrál si ve dvou superhrdinských pořadech, prvně nahradil Susumu Wadžima jako hlavní postava Kótaró RanaSedmibarevná maska (Nana-iro kamen) v druhé půlce seriálu; a poté si zahrál Goró Narumiho / Alláhova poslaAlláhův posel (Allah no Shisha). Jeho první filmová role (a to hlavní role) přišla v roce 1961 v sci-fi filmu Invaze Neptuňana. Později v téže roce se objevil v prvním filmu Kindžiho Fukusakua, Toulavý detektiv: Tragédie v rudém údolí a započala tak jejich dlouhá spolupráce. V dalších deseti letech byl primárně obsazován do krimi thrillerů. V roce 1970 založil svoji první tréninkovou školu pro herce bojových umění a kaskadéry známou jako J.A.C. (Japonský akční klub). V roce 1973 si zahrál v Karate Bodyguard, poté co se objevil v Bitvy beze cti a Lidstvo: Smrtící boj v Hirošimě. Karate Bodyguard byl pro něj první film o bojovém umění. Jeho prvním mezinárodním filmem byl Pouliční bojovník (1974), který se dostal i do západních film. Film a jeho následné pokračování ho stanovili kralujícím japonským hercem bojového umění v další dvou dekádách.

Jeho následné projekty byly snímky jako Rychlovlak (1975), Válečníci karate (1976), Dobermanový policista (1977), Golgo 13: Mise Kowloon (1977) a Nájemný vrah (1977). Také se příležitostně vrátil do sci-fi filmů ve snímcích jako Zpráva z vesmíru (1978). Také začal hrát v japonských historických filmech jako Šógunův samuraj (1978), Pád hradu Ako (1978), Samuraj G.I. (1979), Stínoví válečníci (1980), Znovuobživení samuraje (1981).

V 80. letech toho měl na kontě ještě víc, objevil se v desítkách filmů a seriálech, zmíníme například populární hongkongský film Storm Riders (1998). Jeho sláva v Japonsku zůstala i v 90. letech.

Po padesátce začal dělat choreografa pro sekvence s bojovým uměním. Na začátku 21. století začal hrát v jeho vlastním seriálu. Role v Smrtící psanec: Rekka a jeho práce s režiséry Kentem a Kindži Fukusakem v Batlle Royale 2 překlenuli propast mezi moderními filmy a starými kultovními filmovými legendami. Jeho vytrvalá kariéra pro něj získala klíčovou roli Hattori Hanza, majitele suši restaurace a bývalého samurajského kováře, v Tarantinově filmu Kill Bill (2003).

Čiba si zahrál ve více než 125 filmech studia Toei a v Japonsku vyhrál několik cen. V listopadu 2007 oznámil, že už nebude používat svoje umělecké jméno Šiniči Čiba a bude nyní v Japonsku používat jméno J.J. Sonny Chiba jako herec a Rindó Wačinaga jako režisér.

Filtr seriálů