Stana Katic

Stana Katic

Celé jméno: Stana Jacqueline Katic
Místo narození: Hamilton, Ontario, Canada
Známé projektyCastle

Datum narození: 26.4.1978 (46 let)

Rodina a vztahy

Stana se narodila chorvatským rodičům, kteří pocházejí z Dalmatinského pobřeží v Chorvatsku. Má čtyři bratry a jednu sestru.

O Staně

Středoškolské studium na West Aurora Senior High School v Auroře dokončila v červnu 1996 a mezi 700 spolužáky v ročníku se umístila mezi prvními deseti. Hned vzápětí Stana nastoupila na University of Toronto a začala zkoumat své možnosti budoucího povolání v biologii, mezinárodním právu či modelingu.

Ale bylo to osudové setkání, které ji přivedlo k herectví. „Náhodou jsem se střetla s kolemjdoucím na Torontské ulici, který se mě zeptal, jestli bych nechtěla pracovat na jednom menším nezávislém filmu, který dávají dohromady. Prostě jen tak jsem se ocitla na nové cestě.“

Stana brala lekce v Klasické a Shakespeareovské divadelní scéně, baletě, Isshinryu Karate, filmovém bojovém umění na Goodman School of Drama v Chicagu, břišní tance na Canadian Royal Dance Academy a obor pokročilé divadelní scény na Columbia College.

Její divadelní repertoár zahrnuje třeba Private Fittings, Hanging Alice, Burning Chrome, Outpacing our Humanity, Danny and The Deep Blue Sea, Seagull, Closer, Beyond Therapy, Vánoční koleda (A Christmas Carol), Rumors, Mash, Charlies Sex Boots a Shakespearův Richard III a Romeo a Julie (Romeo & Juliet).

Filmovou kariéru začala v roce 1999 studentským filmem Acid Freaks. Další filmy, ve kterých se objevila jsou například Feast of Love s Morganem Freemanem a Gregem Kinnearem či Stiletto s Tomem Sizemorem.

Maličkou roli si zahrála ve velkofilmu nového pokračování britského agenta Jamese Bonda Quantum of Solace s Danielem Craigem.

Objevila se v The Spirit po boku Samuela L. Jacksona a Evy Mendes, kde si zahrála svéráznou sexy začínající policistku Morgenstern pod režisérskou taktovkou Franak Millera.

V roce 2008 si spolu s Noahem Wyleem v třetím pokračování akčního knihovníka Flynna Carsena zahrála hlavní roli Simone, krásné upírky hledající vykoupení.

V létě 2010 natáčela ve Francii romantický film For Lovers Only, který měl světovou premiéru na zlínském festivalu, kde se herečka sama osobně objevila. V dalším špionážním thrilleru The Double se objevila s Richardem Gereem, kde Stana hraje divokou prostitutku Amber.

K seriálovým rolím patří třeba JAG, Hrdinové, 24 hodin či Pohotovost. Její zatím největší role je v seriálu Castle po boku Nathana Filliona, jako neohrožený detektiv Kate Beckettová.

Zajímavosti

  • Plynule mluví chorvatsky, bosky, srbsky, slovinsky, francouzsky, anglicky a italsky a dokonce i britsky, irsky, východoevropský, italsky, španělsky, řecky a jihoafricky i s přízvukem.
  • Její dřívější zájmy byly velice pestré. Od astrofyziky po archeologii, od návrhářství po tanec a od lukostřelby po herectví.
  • Další zájmy jsou karate, yoga, baseball, fotbal (ten evropský), basketball, softbal, jízda na koni a plavání.
  • Je občanem jak Kanady, tak USA.

Hraje v

Seriál Role Od roku Do roku Počet sezón
Castle Kate Beckett 2009 2015 8

Filtr seriálů