Stephen Fry

Stephen Fry

Celé jméno: Stephen John Fry
Místo narození: Hampstead, London, England, UK
Známé projekty: Gosfors Park, V for Vendetta, Wilde

Datum narození: 24.8.1957 (66 let)

Stephen John Fry se narodil 24. srpna 1957 v oblasti Hampstead v Londýně jako syn Marianne Eve Fryové a fyzika a vynálezce Alana Johna Fryho. Má staršího bratra Rogera a mladší sestru Joannu. Fryova matka je Židovka, ale nebyla vychována v náboženské rodině. Jeho prarodiče z matčiny strany, Martin a Rosa Neumannovi byli maďarští Židé, kteří emigrovali ze Šurany (nyní na Slovensku) do Spojeného království v roce 1927.

Fry vyrostl ve vesnici Booton, Norfolk. Krátce navštěvoval základní školu Cawston v Cawstonu v Norfolku a poté v sedmi letech přešel na přípravnou školu Stouts Hill v Uley, Gloucestershire, poté na školu Uppingham School v Rutlandu, kde nastoupil do Fircroft House. Fry se studoval na Norfolk College of Arts and Technology, kde po dvou letech studia angličtiny, francouzštiny a dějin umění nakonec propadl u maturitní zkoušky.

Mezi Fryovy filmové herecké role patří role jeho idolu Oscara Wilda ve filmu Wilde, za který byl nominován na Zlatý glóbus za nejlepší mužský herecký výkon; Inspektor ThompsonGosford Park a pan Johnson ve filmu// Love & Friendship. Objevil se také ve filmech Ohnivé vozy, Ryba jménem Wanda, Život a smrt Petera Sellerse nebo //Sherlock Holmes: Hra stínů. Mezi lety 2001 a 2017 byl 12krát moderátorem filmových cen Britské akademie (BAFTA).

Mezi jeho televizní role patří Lord Melchett v televizním komediálním seriálu Blackadder a titulní postava v seriálu Kingdom and Absolute Power, stejně jako opakované hostující role jako Dr. Gordon Wyatt v americkém kriminálním seriálu Bones. Napsal a uvedl také několik dokumentárních sérií, včetně cenou Emmy oceněný Stephen Fry: Tajný život maniodepresivního člověka, ve kterém prozkoumal svou bipolární poruchu, a cestovatelský seriál Stephen Fry v Americe. Byl dlouholetým moderátorem kvízové show QI.

Fry je také známý svou prací v divadle. V roce 1984 adaptoval Me and My Girl pro West End, kde hra běžela osm let a získala dvě ceny Laurence Oliviera. Po převedení na Broadway získal nominaci na cenu Tony. Fry je také plodný spisovatel, přispívá do novin a časopisů a napsal čtyři romány a tři autobiografie. Je také známý pro jeho práci s hlasem; přečetl všech sedm románů Harryho Pottera jako audioknihy a namluvil animovanou sérii o pravidlech kriketu.

Fry se v lednu 2015 oženil s komikem Elliottem Spencerem. Přátelí se s princem Charlesem díky své práci s Prince's Trust. Zúčastnil se princovy svatby s Camillou Parker Bowlesovou v roce 2005. Je také přítelem Rowana Atkinsona. Jeho nejlepším přítelem je Hugh Laurie, kterého potkal, když byli oba v Cambridge a s nímž v průběhu let mnohokrát spolupracoval. Byl mu za svědka a je kmotrem jeho všech tří dětí.

Foto: Instagram Stephena Fraye


Hraje v

Seriál Role Od roku Do roku Počet sezón
The Dropout Ian Gibbons 2022 2022 1
The Sandman Gilbert 2022 1

Filtr seriálů