Stephen Rea

Stephen Rea

Celé jméno: Stephen Rea
Místo narození: Belfast, Northern Ireland, UK
Známé projekty: The Crying Game, V for Vendetta, Underworld: Awakening

Datum narození: 31.10.1946 (77 let)

Rea se narodil v Belfastu, jeho otec byl řidič autobusu a matka žena v domácnosti. Studoval angličtinu na Queen's University Belfast a herectví na Abbey Theatre School v Dublinu.

Po dlouholetém účinkování na divadelních prknech a v televizi a filmu v Irsku a Anglii na sebe Rea upozornil na mezinárodní scéně, když byl nominován na Oscara za nejlepší mužský herecký výkon ve filmu The Crying Game. Často spolupracuje s irským režisérem Neilem Jordanem.

V roce 1980 se Rea podílel na založení divadelní společnosti Field Day Theatre Company, v níž působili Tom Paulin, Brian Friel, Seamus Heaney a Seamus Deane. Za svůj přínos divadlu a scénickému umění získal v roce 2004 čestné tituly na Queen's University Belfast a Ulster University.

Reaovo přátelství s americkým dramatikem a hercem Samem Shepardem se datuje od počátku 70. let 20. století a v roce 1974 hrál v Shepardově režijním debutu jeho hry Geography of a Horse Dreamer v Royal Court Theatre. V roce 2007 navázal úspěšnou a uznávanou spolupráci s divadlem Abbey i se Samem Shepardem, když se objevil ve hrách Kicking a Dead Horse (2007) a Ages of the Moon (2009), které Shepard napsal.

V roce 2011 se objevil v kriminálním dramatu The Shadow Line, kde hrál antagonistu Gatehouse. V dubnu 2012 nahrál povídku Jamese Joyce The Dead. Vyprávěl pro BBC Radio 4 inscenaci Odyssea na Bloomsday.

Byl 17 let ženatý s Dolours Priceovou, bývalou atentátnicí a hladovkářkou Prozatímní irské republikánské armády, která se později stala kritičkou Sinn Féin. Priceová navštívila Reaovo představení v Court Theatre v Londýně v roce 1973, noc předtím, než se zúčastnila bombového útoku na auto, při kterém bylo zraněno 200 lidí. 23. ledna 2013 byli rozvedeni. Mají dva syny.

Foto: MUBI


Hraje v

Seriál Role Od roku Do roku Počet sezón
The English Robert Marshall 2022 2022 1

Filtr seriálů