Swoosie Kurtz

Swoosie Kurtz

Celé jméno: Swoosie Trust Kurtz
Místo narození: Omaha, Nebraska, USA
Známé projekty: Trenérka, Sisters, Lhář, lhář, Mike & Molly

Datum narození: 6.9.1944 (79 let)

Swoosie Kurtz je americká herečka, která se roku 1944 narodila v Omaze. Je jediným dítětem Franka Allena Kurtze, Jr. a Margaret Kurtz. Rodiče ji pojmenovali podle vojenského letadla Swoose, kterým lítal její otec během druhé světové války. Kvůli otcově práci se jeho rodina musela často stěhovat, a proto malá Swoosie vyrůstala v celkem osmi různých amerických státech.

Vzdělávala se na University of Southern California, kde se zaměřila na studium dramatu. Následně chodila i na London Academy of Music and Dramatic Art. Brzy poté se začala naplno věnovat své herecké kariéře, která zahrnuje divadelní, televizní i filmové role. Zpočátku se však výhradně věnovala divadelním hrám.

První velkou roli se jí podařilo získat v seriálu Love, Sidney, kde se v letech 1981–1983 objevovala jako Laurie Morgan. Poté vystupovala především v televizních filmech, mezi kterými zmiňme například Záhada v Karibiku. Další velké role se dočkala roku 1986, kdy měla premiéru sportovní komedie Trenérka, ve které si zahrála Vernu.

V následujících letech si zahrála předně ve filmech Zářivá světla velkoměsta, Nebezpečné známosti a Otřes systému, po kterých zamířila do seriálu Sisters, ve kterém se jako Alex Reed objevila v neuvěřitelných 127 epizodách. Poté zamířila do komedií Občanka Ruth, Lhář, lhář, Holka jako lusk, Bubliňák a Pravidla vášně.

Po roce 2000 se začala věnovat především seriálové tvorbě, mohli jsme ji například vidět v seriálech Love & Money, That's Life, Huff, Pushing Daisies, Hank, Heroes a Rita Rocks. V letech 2006–2014 se podílela na dabování animovaného seriálu American Dad!, kde namluvila především Betty Smith.

Její jednoznačně největší rolí je postava Joyce Flynn, kterou si v letech 2010–2016 zahrála v seriálu Mike & Molly. Znát ji však můžeme také ze seriálů Lethal Weapon, The Dangerous Book for Boys a Man with a Plan.

O jejím osobním životě toho moc nevíme, známe však například její politickou orientaci – je demokratka. Dále víme, že v letech 1964–1970 chodila s Joshuou Whitem, nicméně nikdy si ho nevzala. Herečka se poté nikdy neprovdala a ani neměla děti.

Foto CC BY 3.0 David Shankbone, Wikimedia Commons


Hraje v

Seriál Role Od roku Do roku Počet sezón
Heroes Millie Houston 2009 2009 2
American Dad! Betty Smith 2006 2022 12

Filtr seriálů